جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


پیش بینی های فناورانه 2015

طی چند سال آینده به واسطه افزایش بهره‌مندی از فناوری در حوزه سلامت میانگین امید به زندگی در جهان بیشتر می‌شود، یخچال‌ها بدون نیاز به صاحبان خود مایحتاج مورد نیاز را سفارش می‌دهند، همه مردم جهان به اینترنت دسترسی پیدا می‌کنند، امکان سفر به کرات دیگر فراهم می‌شود و … همه این‌ها پیش‌بینی‌هایی است که برای آینده دنیا فناوری صورت می‌گیرد. اما هم‌اکنون شماره معکوس برای پایان سال 2014 میلادی آغاز شده است و مراکز خبری و تحقیقاتی می‌کوشند پیش‌بینی‌های خود را معطوف به سال 2015 کنند و از این طریق بیشترین آمادگی فناورانه را برای ورود به سال جدید به‌دست آورند. در این سال که دهه دوم از هزاره سوم میلادی به نیمه می‌رسد، اتفاقات مختلفی در دنیای فناوری رخ می‌دهد که مرکز تحقیقاتی گارتنر به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده است.

پیش بینی های فناورانه 2015

پیش بینی های فناورانه 2015

رایانه در همه‌جا

این روزها انواع دستگاه‌های موبایلی در همه‌جا یافت می‌شوند و بر این اساس مرکز تحقیقاتی گارتنر پیش‌بینی کرده است 2015 نیاز مردم جهان به این قبیل دستگاه‌ها بیشتر می‌شود و به جز گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی، فناوری‌های پوشیدنی کمک می‌کنند تا میزان استفاده از دستگاه الکترونیکی به بیشترین حد خود در تاریخ برسد. البته باید توجه داشت این فرآیند با افزایش ورود دستگاه‌های الکترونیکی شخصی به محیط‌های سازمانی همراه خواهد بود و مدیریت سازمان برای حفاظت از داده‌ها و جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده را سخت‌تر خواهد کرد.

گسترش اطلاعات

یک دهه قبل پیش‌بینی شده بود که آدرس‌های IP کل دنیای فناوری را در بر می‌گیرند و این روزها می‌توان گفت که این پیش‌بینی کاملا درست بوده است. اما برای سال 2015 میلادی پیش‌بینی می‌شود که ابزارهای مخصوص انتقال بی‌سیم داده آدرس‌های IP را به طور کامل تحت‌الشعاع قرار دهند. در این جریان حجم اطلاعات در سراسر جهان به قدری افزایش میابد که تصور آن هم غیرممکن است و شرکت‌های ارایه دهنده خدمات فناوری در سال 2015 میلادی با یک سونامی اطلاعاتی مواجه می‌شوند.

خدمات بی‌سیم موبایلی

ارایه‌دهندگان خدمات اینترنتی می‌بایست هرچه سریع‌تر تمرکز بیشتری بر خدمات بی‌سیم از جمله Wi-Fi داشته باشند. زیرا در سال جدید میلادی نیاز به استفاده از این خدمات افزایش میابد و البته باید هرچه سریع‌تر فضایی برای بهره‌مندی از این خدمات در فناوری‌های پیشرفته، از عمل‌های جراحی گرفته تا اکتشافات فضایی در نظر گرفته شود. زیرا در سال 2015 میلادی نیاز به استفاده از فناوری بی‌سیم و خدمات وابسته به آن به میزان قابل ملاحظه افزایش میابد. ارتقا سیستم‌های انتقال داده از جمله Wi-Fi مهم‌ترین نیاز برای شرکت‌های خدماتی محسوب می‌شوند.

افزایش ترافیک اطلاعاتی

در سال 2015 میلادی 91 درصد ترافیک اطلاعایت جهان مربوط به تصاویر ویدیویی خواهد شد و در این میان تصاویر HD و سه‌بعدی بیشترین محبوبیت را خواهند داشت. مدل کنونی فناوری پاسخگوی این نیاز نیست و به همین خاطر شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات اینترنتی در حال به‌روزرسانی سیستم‌های خود هستند. حجم ترافیک مراکز داده در سال 2015 میلادی به زِتابایت(Zetabyte) می‌رسد و 76 درصد داده‌های کاربردی در مراکز داده ذخیره می‌شوند. همچنین پیش‌بینی شده است 50 درصد از تصاویر ویدیویی که در سال 2015 میلادی مبتنی بر بستر اینترنت ردوبدل می‌شوند را دستگاه‌های موبایلی انتقال می‌دهند.

افزایش داده‌ها، کاهش درآمدها

این فرآیند از هم‌اکنون آغاز شده است و پیش‌بینی می‌شود که در سال 2015 میلادی بر سرعت آن افزودهشود. بر این اساس گفته می‌شود که در سال 2015 میلادی با رقابتی‌تر شدن بازار درآمد حاصل از ارایه خدمات اطلاعاتی کاهش یابد. کارشناسان بر این باورند که سال آینده درآمد شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات اطلاعاتی سیر خطی را دنبال می‌کند و در مقابل ترافیک اطلاعاتی در شبکه‌های جهانی به میزان قابل ملاحظه افزایش میابد. به همین خاطر شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند باید از هم‌اکنون منتظر یک شوک مالی باشند.

رشد خطی خدمات ابری

برخلاف آنچه که پیش‌تر پیش‌بینی می‌شد، خدمات مبتنی بر فضای پردازش ابری در سال 2015 میلادی رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه نمی‌کنند و در مقابل رایانه‌های کوانتومی بیش از هر زمان دیگر مورد توجه قرار می‌گیرند. این فرآیند تحولات بزرگی را در دنیای رایانه‌ها ایجاد می‌کند. برای مثال در دهه 1940 رایانه‌ها هر 150 ثانیه قادر به انجام یک پردازش بودند. پس از آن IBM توانست رایانه‌هایی ارایه کند که در این زمان 250 پردازش را انجام می‌داد. رایانه Cray که این روزها به تولید انبوه می‌رسد در هر 150 ثانیه 86 میلیون پردازش را انجام می‌دهد و رایانه‌های کوانتومی در سال 2015 میلادی آن را تا چندین برابر افزایش می‌دهند.

استخراج دانش

در سال 2015 میلادی استخراج دانش جایگزین فرآیند استخراج داده‌ها و استخراج اطلاعات می‌شود و این مسئله تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر کاربران جهانی می‌گذارد. بر اثر این فرآیند کاربران به آنچه که در دنیای مجازی نیاز دارند آسان‌تر دسترسی پیدا می‌کنند و سازمان‌ها با استفاده از خدمات ابری می‌توانند مبتنی بر فضای مجازی تمام نیازهای خود را پاسخ گویند. این فرآیند همچنین کمک می‌کند کاربران آگاهی بیشتری نسبت به نیازهای فناورانه خود پیدا کنند.

گسترش خدمات LTE

کشورهای جهان کم‌وبیش خود را به نسل چهارم شبکه‌های مخابراتی مجهز کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود در سال 2015 میلادی LTE به کاربردی‌ترین شبکه مخابراتی در جهان تبدیل شود. در این سال مدل جدیدی از این شبکه مخابراتی با نام LTE-A ظهور می‌کند که بر اساس آن کاربران می‌توانند با سرعت یک گیگابیت در ثانیه به اینترنت متصل شوند. شبکه مخابراتی LTE-A با فناوری FTTH رقابت می‌کند و پرسرعت‌ترین خدمات اینترنت موبایلی موجود را در اختیار کاربران جهانی می‌گذارد.

چاپگرهای سه‌بعدی

پیش‌بینی می‌شود عرضه جهانی چاپگرهای سه‌بعدی در سال 2015 میلادی رشد 98 درصدی را تجربه کند و در سال 2016 میلادی تعداد آن‌ها در بازار جهانی دو برابر شود. چاپگرهای سه‌بعدی طی 3 سال آینده به رکن اصلی در صنعت فناوری تبدیل می‌شوند و در سال 2015 میلادی شاهد خواهیم بود که مدل ارزان‌قیمت و کاربردی آن‌ها وارد خانه‌ها می‌شود. این نوع چاپگرها هم‌اکنون در صنایع و سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و سال آینده تا 30 درصد از هزینه‌های این مراکز کاهش می‌دهند.

ماشین‌های هوشمند

تحلیل‌های دقیق و درک هرچه‌بیشتر از فضای کاری در سازمان‌ها باعث خواهد شد سال آینده میزان استفاده از ماشین‌های هوشمند افزایش یابد. این قبیل ماشین‌ها که بیشتر کاربری عمومی دارند، الگوریتم‌های پیشرفته را با نسل جدید فناوری‌های سخت‌افزاری ترکیب می‌کنند تا سیستم به‌خوبی بتواند محیط پیرامون خود را تشخیص دهد، از اتفاق صورت گرفته بیاموزد و به‌صورت خودکار بدون دخالت انسان عمل کند. نمونه‌های اولیه خودروهای بدون سرنشین، روبوت‌های هوشمند، دستیارهای دیجیتالی شخصی و مشاوران الکترونیکی از جمله این ماشین‌ها هستند که سال 2015 به صورت عملی وارد زندگی ما خواهند شد. این اتفاق ما را وارد نسل جدید از دنیای ماشین‌ها می‌کند.

ابزارهای امنیتی هوشمند

تمام مسیرها برای رسیدن به آینده دیجیتالی از گذرگاه «امنیت» عبور می‌کند. دنیای دیجیتالی بدون سیستم‌های امنیتی قادر به حرکت نیست و در این میان سازمان‌ها بیشتر از قبل به استفاده از این ابزارها نیاز پیدا می‌کنند. در سال 2015 میلادی ابزارهای امنیتی به مهم‌ترین نیاز همه کاربران تبدیل می‌شوند و با این وجود باز هم نمی‌توانند 100 درصد امنیت را برقرار سازند. نسل جدید برنامه‌های امنیتی که سال 2015 میلادی مورد استفاده قرار می‌گیرند قادرند خطرات احتمالی را پیش‌بینی کنند، در مقابل پیچیده‌ترین بدافزارها بایستند و گونه‌های جدید ابزارهای مخرب و کرم‌های آلوده را هم تشخیص دهند. این قبیل برنامه‌ها باعث می‌شوند هر کاربر به تنهایی بتواند توانایی دفاع از حملات سایبری را به‌دست آورد.

پوشیدنی‌های هوشمند

در سال 2015 میلادی فناوری‌های پوشیدنی هوشمند به ابزاری معمول تبدیل می‌شوند و مانند گوشی‌های هوشمند امکان خرید آن‌ها برای همه کاربران فراهم می‌شود. آنچه که در سال 2015 میلادی به تن می‌کنیم می‌تواند ضربان قلب ما را اندازه‌گیر بگیرد، میزان کالری مصرف شده در بدن را محاسبه کند، گام‌های ما را بشمارد و همه امکانات سلامتی  تناسب اندام را در اختیار ما بگذارد. این فناوری‌های پوشیدنی می‌توانند با دستگاه‌های موبایلی و صفحه شخصی شما در شبکه‌های اجتماعی سازگاری داشته باشند تا آخرین یافته‌های خود در این زمینه را با دیگران به اشتراک بگذارید.

خودروهای بدون سرنشین

این روزها مدل‌های جدید پهپادهای هوشمند با قابلیت انجام پروژه‌های مختلف بدون کنترل انسان در آسمان پرواز می‌کنند. اما قرار است از ابتدای سال 2015 میلادی نسل جدید خودروهای بدون سرنشین وارد خیابان‌های جهان شوند و شاهد اتومبیل‌های متحرکی باشیم که انسان در آن حضور ندارد و با ایمنی کامل تا مقصد حرکت می‌کند. مرکز تحقیقاتی گارتنر پیش‌بینی کرده است که سال 2015 میلادی برای نخستین بار خودروهای بدون سرنشین وارد خیابان‌های جهان می‌شوند و در کنار آن‌ها خودروهای الکتریکی با درصد آلایندگی صفر نیز به جمع اتومبیل‌های امروزی می‌پیوندند.

پهپادهای پستچی

نخستین نسل از پهپادها با اهداف نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفتند و مدل امروزی آن‌ها در قالب اسباب‌بازی با یک دستگاه کنترلی امکان پرواز این دستگاه الکترونیک را در آسمان فراهم می‌کند. اما از سال 2015 میلادی مدل ویژه پهپادها برای ارسال کالا به کار گرفته می‌شوند و شرکت‌های بزرگ پستی از جمله DHL و TNT سرمایه‌گذاری‌های فراوانی انجام داده‌اند تا در سال جدید میلادی برای ارسال سریع و ارزان بسته‌های پستی از پهپادهایی کمک بگیرند که بدون دخالت انسان هم می‌تواند بسته را سالم به مقصد برسانند. پیش‌بینی شده است که سال آینده از این پستچی‌های پرنده برای فواصل کوتاه استفاده شود و به‌زودی مدل پیشرفته‌تر آن‌ها در قالب هواپیماهای بدون سرنشین برای ارسال کالاهای پستی به‌کار روند.

بازنشسته شدن بابانوئل

یکی از زیرمجموعه‌های سازمان ملل متحد بنیادی تشکیل داده است که با مبالغ قابل ملاحظه سعی در زنده نگه داشتن بابانوئل دارد و به او کمک می‌کند هدایای مختلف را در شب تحویل سال نوی میلادی به کودکان جهان بدهد. کودکان در قرن 18 میلادی آرزو داشتند بابانوئل برای آن‌ها حیوان خانگی، اسباب‌بازی، کلاه، کتاب و … هدیه بیاورد. اما این روزها که محصولات الکترونیکی به محبوب‌ترین کالا برای کودکان تبدیل شده‌اند، بودجه‌ای که بابانوئل از سازمان ملل دریافت می‌کند کفاف خرید این هدایا را نمی‌دهد و به همین خاطر پیش‌بینی می‌شود که سال 2015 میلادی بابانوئل نتواند آرزوهای کودکان را برآورده کند. کودکان امروزی از بابانوئل توقع دارند کنسول بازی PlayStation 4، گوشی هوشمند آیفون 6، تبلت iPad Air، عینک هوشمند گوگل و … بیاورد.

از هم‌اکنون حدود یک ماه تا آغاز سال نوی میلادی باقی مانده است تا ببینیم کدام یک از این پیش‌بینی‌ها در سال 2015 محقق می‌شوند.

منبع:آی تی ایران

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *