جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


محکم ترین کلاه ایمنی دنیا

kolah

کلاه ایمنی برای کسانی که کارهای خطرناک می کنند بسیار حائز اهمیت است و می تواند سلامت آنان را حفظ نماید. کلاه ایمنی گرافن با استحکام زیاد در نتیجه همکاری یک شرکت ایتالیایی و آزمایشگاه گرافن در ایتالیا ساخته شد. محکم‌ترین کلاه ایمنی جهان دارای دانه‌های گرافن بر روی پوسته بیرونی خود است که به استحکام آن کمک کرده و ایمنی زیادی را برای موتورسواران فراهم می‌کند.

گرافن ماده‌ای است که از یک لایه اتم کربن تشکیل شده و به عنوان محکم‌ترین ماده جهان شناخته می‌شود. به تازگی، این ماده برای ایمنی موتورسواران مورد استفاده قرار می‌گیرد و کلاهی برای افزایش امنیت آنها ساخته شده است. کلاه ایمنی گرافن پس از 18 ماه همکاری شرکت ایتالیایی Momodesign و آزمایشگاه گرافن موسسه فناوری ایتالیا طراحی و به مرحله‌ی تولید رسید.

kolah2

گرافن ماده‌ای نازک و نسبتا گران است و به همین دلیل تمامی قسمت‌های این کلاه با گرافن ساخته نخواهد شد. برای تولید این کلاه ایمنی، پوششی چندلایه از دانه‌های گرافن بر روی پوسته‌ی بیرونی کلاه اسپری می‌شود. این فرایند تولید هم‌اکنون در کارخانه‌ای در شمال ایتالیا انجام می‌گیرد.

افزودن لایه‌ای از گرافن، سبب افزایش استحکام و مقاومت کلاه شده و به لطف این فناوری، نیروی ضربه در مساحت بیشتری از سطح کلاه توزیع می‌شود و به این ترتیب آسیب کمتری به موتورسوار خواهد رسید.همچنین گرافن یک رسانای قوی حرارتی است و پوشش گرافنی بر روی کلاه ایمنی موجب پراکنده شدن

 

گرما شده و راحتی بیشتری را برای موتورسوار فراهم می‌کند. پراکنده شدن گرما باعث می‌شود تا مقاومت کلاه در برابر ضربه، تحت تاثیر دما قرار نگیرد.

در حال حاضر تنها 3 هزار عدد از کلاه ایمنی گرافن ساخته شده و تا اواخر سال جاری به فروش خواهند رسید. سازندگان در نظر دارند تا خط تولید این فناوری را در آینده‌ی نزدیک توسعه داده و همکاری خود با موسسه فناوری ایتالیا را نیز برای استفاده از پوشش گرافن در ماده پلاستیکی داخل کلاه ادامه دهند. کلاه ایمنی گرافن با قیمت 260 دلار (حدود 910 هزار تومان) به فروش گذاشته می‌شود.

 

منبع : parsnaz

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *