جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


لمس مجازی اشیا

شرکت بریتانیایی به نام «اولتراهپتیکس» فناوری جدیدی ابداع کرده است که در آن فراصوت، مستقیما روی دست‌تان حس فشار به وجود می‌آورد و به آن شکل خاصی می‌دهد. به این ترتیب کاربر می‌تواند بدون تماس با چیزی، شی مجازی سه‌بعدی را حس و دستکاری می‌کند.

لمس مجازی اشیا

 
پژوهشگران می‌گویند که این ابزار بر اساس اصول نیروی تابش صوتی طراحی شده است. در آن از نیروهایی که امواج صوتی بر پوست وارد می‌کنند، برای به وجود آوردن حس تماس با شی استفاده شده است. سریرام سوبرامانیان، یکی از طراحان این فناوری می‌گوید: وقتی به کنسرت راک می‌روید و فشار صدای موسیقی را روی سینه‌تان حس می‌کنید. ما از همین اصل استفاده کرده‌ایم. صدای بم باس سینه‌تان را می‌لرزاند. ما به جای صدای باس، از فراصوت کم بسامد، حدود ۴۰ کیلوهرتز استفاده می‌کنیم. این امواج را می‌توان مستقیما به نقطه مشخصی فرستاد، مثلا سر انگشت‌ها یا کف دست و دقت زیادی هم دارد. فناوری این گروه پژوهشی هنوز در مرحله آزمایش است. اما پژوهشگران می‌گویند که این فناوری در دنیای واقعی کاربردهای فراوان دارد، از جمله هولوگرام های قابل لمس، واقعیت مجازی که کاربر را در بر می‌گیرد و کاربر می‌تواند ابزارهای مجازی کنترلی را در هوا حس کند و تغییر دهد.
سریرام سوبرامانیان می‌افزاید: گرایش، به سوی انجام کارها، بدون لمس کردن اشیاست. یکی از برتری‌های سیستم‌های بدون لمس این است که شما سراغ کلید چراغ نمی‌روید، فقط دست‌تان را تکان می‌دهید و چراغ روشن می‌شود.
این شرکت قصد دارد حق استفاده از این فناوری را در بازارهای متنوع از جمله بازار ابزارهای الکترونیکی مصرفی، وسایل خانگی و ابزارهای خودرو برای فروش عرضه کند.

 

منبع: آی تی آنالیز

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *