جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


شریف و تهران ، جز بهترین ها

تایج نظام رتبه بندی کیو.اس برای سال 16-2015 اعلام و در این نظام رتبه بندی دانشگاه صنعتی شریف با بیش از 100 پله رشد و دانشگاه تهران با بیش از 50 رتبه رشد در میان برترین دانشگاه های جهان قرار گرفتند.

شریف و تهران ، جز بهترین ها

نتایج رتبه بندی سال 16-2015 نظام رتبه بندی کیو.اس روز 24 شهریور منتشر شد.دو دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران از ایران توانستند با عملکردی بهتر نسبت به سال گذشته بطور چشمگیری رتبه های بین المللی خود را بهبود بخشند.


بر اساس این گزارش، دانشگاه صنعتی شریف به عنوان برترین دانشگاه کشور در رتبه بندی کیو.اس توانست با بیش از 100 پله رشد، رتبه ای در بازه 480-471 را کسب کند و دانشگاه تهران نیز با بیش از 50 رتبه رشد، در بازه 600-551 قرار گرفت.
در فهرست برترین های جهان، موسسه فناوری ماساچوست همچون سال گذشته مقام اول جهان را به دست آورده است. دانشگاه هاروارد مقام دوم جهان و دانشگاه کمبریج انگلستان و استنفورد آمریکا مشترکا رتبه سوم جهان را به خود اختصاص دادند.
به گزارش گروه رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی ISC: انستیتو فناوری کالیفرنیا، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کالج لندن، امپریال کالج لندن، انستیتو فناوری زوریخ و دانشگاه شیکاگو رتبه های 5 الی 10 فهرست برترین های جهان را به خود اختصاص دادند.
10 دانشگاه برتر جهان متعلق به آمریکا و انگلستان است. تنها دانشگاه برتر خارج از دو کشور آمریکا و انگلستان در این رده، انستیتو فناوری زوریخ سوئیس است که رتبه 9 جهان را کسب کرده است.
دانشگاه های آسیایی همچون سالهای گذشته، در سال 16-2015 نیز رشد قابل ملاحظه ای را تجربه کردند. 2 دانشگاه از 20 دانشگاه برتر جهان و 10 دانشگاه از 50 دانشگاه برتر جهان به قاره آسیا تعلق دارند.
گروه رتبه بندی ISC در ادامه افزود: دو دانشگاه آسیایی که در سال 16-2015 توانستند در جمع 20 دانشگاه برتر جهان قرار گیرند دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور هستند.
بر اساس این گزارش، دانشگاه ملی سنگاپور به عنوان برترین دانشگاه آسیا شناخته شد که با 10 رتبه رشد نسبت به سال گذشته، حائز رتبه 12 جهان شد. دانشگاه صنعتی نانیانگ نیز با 26 رشد رتبه، دانشگاه دوم آسیا و سیزدهم جهان شد. دانشگاه تسینگوا چین با 22 رتبه رشد در جایگاه 3 آسیا و 25 جهان قرار گرفت.
همچنین دانشگاه های حوزه خاورمیانه نیز نسبت به سال گذشته، دارای رشد رتبه بودند.
از ترکیه دانشگاه بیلکنت با 5 پله رشد رتبه نسبت به سال گذشته برترین دانشگاه این کشور شناخته شد که رتبه 394 جهان را به خود اختصاص داد.
از عربستان نیز دانشگاه نفت و مواد معدنی ملک فهد با 26 پله رشد رتبه، جایگاه 199 جهان را به دست آورد.
در منطقه اقیانوسیه، دانشگاه ملی استرالیا و دانشگاه ملبورن به عنوان دو دانشگاه برتر این منطقه شناخته شدند که به ترتیب رتبه های 19 و 42 جهانی را کسب کردند.
دانشگاه بوئنوس آیرس آرژانتین با رتبه 124 و دانشگاه سائوپائولو برزیل نیز با رتبه 143 جهان 2 دانشگاه برتر آمریکای جنوبی هستند.
در قاره آفریقا نیز دانشگاه کیپ تاون آفریقای جنوبی با رتبه 171 جهان برترین دانشگاه این قاره شناخته شد.
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد: مؤسسه ‘کاکارلی سیموندز’ 12 سال است که دانشگاه ها را در سطح جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است.
این نظام بین المللی با بهره جستن از شش شاخص بررسی شهرت دانشگاه با وزن 40%، ارزیابی کارفرمایان با وزن 10%، میزان گرایش بین المللی با وزن 10%، میزان استناد به ازای هر عضو هیات علمی با وزن 20% و نسبت اعضای هیات علمی به دانشجو با وزن 20% بیش از 800 دانشگاه برتر جهان را مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است.
تنها تغییری که در متدلوژی این رتبه بندی نسبت به سال گذشته ایجاد شده است، مربوط به شاخص میزان استنادات به اعضای هر عضو هیات علمی است که با نرمال سازی استنادات در تمامی حوزه های موضوعی سبب شد که دانشگاه هایی که در حوزه علوم اجتماعی، هنر و مهندسی عملکرد بهتری دارند، قادر باشند رتبه بهتری را کسب کنند.

منبع ایرنا

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *