جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


رویای رایانه‌های کوانتومی

محققان با ساخت یک قطعه رایانه‌ای برای انجام محاسبات، به تحقق رویای تولید رایانه‌های کوانتومی نزدیک‌تر شدند.

رویای رایانه‌های کوانتومییک گروه تحقیقاتی در استرالیا موفق به ساخت گیت منطقی کوانتومی روی سیلیکون شدند. با این کار مسیر توسعه رایانه‌های کوانتومی سیلیکونی هموار می‌شود.

نتایج این پژوهش در قالب مقاله‌ای در نشریه Nature منتشر شده است.

آندرو زوراک از محققان دانشگاه نیوثوت‌ولز می‌گوید: «ما موفق به ساخت واحدهای تشکیل دهنده رایانه‌های کوانتومی شدیم. در این مسیر از فناوری و ادوات رایج در ساخت رایانه‌های معمولی بهره گرفتیم؛ بنابراین امکان تولید انبوه این نوع پردازشگرهای نسل جدید قابل انجام است.

به گفته وی، با این دستاورد جدید، رویای ساخت رایانه‌های کوانتومی به واقعیت نزدیکتر می‌شود چرا که برای تولید این نوع رایانه‌ها از فناوری رایج صنعت تولید رایانه‌ استفاده خواهد شد.

در رایانه‌های رایج، اطلاعات به صورت بیت‌های دوتایی پردازش می‌شوند به این شکل که اطلاعات به صورت صفر و یک هستند. در حالی که بیت‌های کوانتومی موسوم به کیوبیت، می‌توانند همزمان هر دو حالت را داشته باشند که به آن سوپرپوزیشن گفته می‌شود. چنین ویژگی موجب می‌شود تا امکان انجام چند کار به صورت موازی فراهم باشد.

 

به گفته سازندگان، اگر رایانه‌های کوانتومی تولید شوند آن گاه لازم است که زمینه محاسبات یک و دو کیوبیتی فراهم شود.

تا کنون امکان تعامل میان دو کیوبیت به صورت همزمان وجود نداشته است، اما این گروه تحقیقاتی موفق شدند برای اولین بار چنین کاری را انجام دهند.

مارک هافمن از محققان این پروژه می‌گوید: برخلاف توجه ویژه‌ای که روی محاسبات کوانتومی وجود دارد اما انجام فیزیکی و آزمایشگاهی چنین محاسباتی در عمل با مشکل مواجه است. این دستاورد جدید موجب شده است تا این چالش رفع شود. با این یافته اخیر می‌توان گفت محاسبات کوانتومی از دایره تئوری خارج شده و وارد فضای عملی شده است.

کلید موفقیت این پروژه در آن جا است که ترانزیستورها به گونه بازطراحی شده‌اند که بتوانند پردازش کیوبیت‌ها را انجام دهند.

این دستاور محققان، ثبت اختراع شده است.

منبع ایسنا

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *