جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


دلیل افزایش قیمت موبایل در بازار ایران

گران شدن گوشی ارتباطی به طرح رجیستری ندارد؛ این خبر را افشین اکبری، نایب رئیس کمیته تخصصی تلفن همراه کشور با برشمردن 4 دلیل افزایش قیمت موبایل در بازار ایران اعلام کرده است.

 

دلیل افزایش قیمت موبایل در بازار ایران

در حالی که از چند روز پیش طرح رجیستری با مانیتورینگ شبکه تلفن همراه شروع شد،‌ شاهد افزایش قیمت موبایل در بازار ایران بودیم. البته به گفته مسئولان، عملا هنوز رجیستری عملیاتی نشده که بخواهد بر روی قیمت موبایل اثرگذار باشد و علاوه بر شوک ناشی از اجرای رجیستری، دلایل دیگری وجود دارد که موجب گران شدن گوشی های تلفن همراه شده است.

افشین اکبری، نایب رئیس کمیته تخصصی تلفن همراه کشور در این مورد بیان کرد که قیمت گوشی های موبایل در نتیجه 4 دلیل افزایش پیدا کرده که این دلایل با آغاز اجرای رجیستری همزمان شده و به همین دلیل همه تصور می‌کنند تغییر قیمت پیش آمده به دلیل اجرای این طرح اتفاق افتاده است.

طرح رجیستری فعلا موجب تغییر قیمت موبایل نشده است

به گفته اکبری، افزایش اخیر قیمت‌ها در بازار موبایل ناشی از قطع تخصیص ارز مبادله‌ای برای واردات موبایل، بی ثباتی در مرز کردستان، افزایش نرخ ارز و پیچیده شدن روال ترخیص واردات قانونی از گمرک بوده و طرح رجیستری تغییری در قیمت‌ها ایجاده نکرده است.

رئیس اتحادیه تلفن همراه مشهد همچنین عنوان کرد که قرار است طرح رجیستری گوشی در مرحله اول روی حداکثر 3 مدل گوشی از 250 مدل گوشی موجود در بازار اجرا شود و پیش از غیر مجاز اعلام شدن این مدل‌ها نیز 3 تا 7 روز مهلت داده می‌شود تا هر کسی که این گوشی‌ها را خریداری کرده فعال کند و به مشکل برنخورد. بنابراین عمده این بحث متوجه اصناف خواهد بود نه مشتریان. وی در ادامه افزود:

پس از اجرای طرح رجیستری با توجه به عوارض گمرکی 5 درصدی، ارزش افزوده 9 درصدی و مالیات علی الحساب 4 درصدی که از وارد کننده اخذ می‌شود، شاید تا 20 درصد افزایش قیمت ایجاد شود.

تشریح دلایل افزایش قیمت موبایل در روزهای اخیر

افشین اکبری در ادامه به تشریح دلایل افزایش قیمت موبایل در روزهای اخیر پرداخت. او می‌گوید از اواخر شهریورماه، ارز مبادله‌ای روی کالای قانونی موبایل حذف شده و تفاوت نرخ ارز مبادله‌ای و ارز آزاد 20 درصد بوده که به واردات قانونی تحمیل شده است. به این ترتیب در شرایطی که با آغاز رجیستری باید شرایط واردات قانونی گوشی های تلفن همراه تسهیل می‌شد، ارز مبادله‌ای واردات قانونی در بدترین شرایط حذف شده است.

به گفته نایب رئیس کمیته تخصصی تلفن همراه کشور، دومین علت تغییر قیمت‌ها ناامنی در منطقه کردستان است. حدود 30 تا 40 درصد قاچاق گوشی به کشورمان از مرز امارات و حدود 70 درصد از مرز بانه انجام می‌شود و به دلیل بسته شدن مبادلات در مرز کردستان، تامین کالا در بازار سخت‌تر شده است.

علاوه بر این‌ها، در هفته‌های اخیر نرخ دلار نیز با افزایش مواجه شده است و پیچیده شدن شرایط ترخیص کالا از گمرک به عنوان چهارمین دلیل سخت شدن تهیه کالا در بازار مطرح می‌شود. در حال حاضر ترخیص گوشی های موبایل از گمرک 25 روز طول می‌کشد چون برای جلوگیری از بروز فساد، سیستم گمرک با اعمال تغییراتی پیشرفته‌تر از قبل شده و به سیستم شناسه کالا مجهز شده است. همچنین سیستم شناسه کالا در گمرک نیز سه روز در هفته قطع است و مشکلات به وجود آمده در کنار اعمال مانیتورینگ‌های بیشتر در گمرک موجب می‌شود پروسه ترخیص کالا زمان‌برتر از قبل شود.

منبع :گجت نیوز

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *