جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


درآمد افسانه ای تیم کوک در ۲۰۱۶؛ مدیرعامل اپل چگونه ۱۴۵ میلیون دلار به خانه برد؟

حقوق سالانه‌ی سه میلیون دلاری تیم کوک چندان هم عجیب و غریب نیست؛ رقمی که در مقایسه با سایر مدیران ارشد شرکت های تکنولوژیک آمریکایی،‌ چندان به چشم هم نمی آید. با این حال بلومبرگ در گزارش اخیر خود می نویسد که مدیر عامل اپل، در سال ۲۰۱۶ درآمدی بالغ بر ۱۴۵ میلیون دلار داشته است.

 

تیم کوکِ ۵۶ ساله، سال گذشته چگونه ۱۴۵ میلیون دلار را به خانه برده است؟ ماجرا از این قرار است که در سال ۲۰۱۱، تعداد ۱.۲۶ میلیون سهم اپل به او تعلق گرفته. این تعداد سهم در واقع پس از اینکه او تبدیل به مدیر عامل اپل شد، به عنوان پاداش به نام کوک ثبت شد که البته در همان زمان قادر به استفاده از آنها نبود.

این سهام از نوعی بوده که در زمان ارائه، قابل استفاده نبوده و حالا در سال ۲۰۱۶ و پس از گذشت ۵ سال، به تیم کوک واگذار شده و امروز ارزشی معادل ۱۳۶ میلیون دلار دارد.

لازم به ذکر است که تا به امروز، کل سهامی که تیم کوک از اپل دریافت کرده ارزشی معادل ۳۲۰ میلیون دلار دارد. تیم کوک هنوز ۹۸۰ هزار سهم معلق دارد که در ادامه و در سال های پیش رو، در صورتی که مدیر عامل اپل باقی بماند، به او واگذار خواهد شد.

جمع فیش حقوقی تیم کوک اما برای سال ۲۰۱۶، برابر با ۸.۷۵ میلیون دلار بوده است. از این رقم، سه میلیون دلار حقوق ثابت سالانه، ۵.۳۷ میلیون دلار پاداش، و ۳۷۷.۷۱۹ دلار مزایا به آقای کوک تعلق گرفته است. اما همانگونه که ذکر شد، با احتساب تمام دریافتی ها از جمله واگذار شدن سهامی که اکنون ارزشی ۱۳۶ میلیون دلاری دارد، تیم کوک در سال پیش حدود ۱۴۵ میلیون دلار درآمد داشته است.

مدیر عامل ۵۶ ساله اپل، دو سال پیش و در مصاحبه ای با مجله «Fortune» گفته بود که قصد دارد پس از کنار گذاشتن هزینه تحصیل یکی از اعضای خانواده اش، باقی مانده ثروت خود را به خیریه ببخشد.

منبع : دیجیاتو

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *