جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


تقویت حافظه سالمندان با بازی!

یک تحقیق جدید نشان می دهد که بازی های رایانه ای فکری سبب تقویت حافظه و قدرت استدلال افراد سالمند می شود وممکن است در یافتن راه جلوگیری از بروز زوال ذهنی مفید باشد.

تقویت حافظه سالمندان با بازی

پژوهشگران کالج کینگز لندن در تحقیق گسترده ای که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که تمرین فکری سبب افزایش کارآیی مغز شده و به بهتر انجام دادن کارهای روزمره مانند خرید و آشپزی کمک می کند.در این پژوهش حدود هفت هزار نفر در سنین 50 سال و بالاتر شرکت داشتند و برای شش ماه زیر نظر پژوهشگران فرار داشتند.


از بعضی از داوطلبان خواسته شد تا به دفعات دلخواه، هر دفعه به مدت 10 دقیقه به بازی های رایانه ای فکری بپردازند و از بعضی دیگر (گروه شاهد) خواسته شد که فقط به جستجوی ساده اینترنتی اکتفا کنند.پژوهشگران با استفاده از یک رشته آزمایش های شناخته شده پزشکی به بررسی قدرت ذهنی داوطلبان پرداختند.
این آزمایش ها قبل از آغاز پژوهش صورت گرفت و سپس در فاصله سه ماهه و شش ماهه تکرار شد با این منظور که مشخص شود که آیا بین گروه اعضای گروه آزمایش و گروه شاهد تفاوتی ایجاد شده است یا نه است.
پس از شش ماه مشخص شد که کسانی که به بازی های ‘تقویت فکری’ شامل استدلال و حل مشکلات پرداخته بودند بهتر از دیگران مهارت های ذهنی خود را حفظ کرده بودند.
این آزمایش ها همچنین نشان داد که فواید ناشی از این بازی ها زمانی بروز کرد که افراد دست کم پنج بار در هفته به آنها پرداختند. جالب تر اینکه این بهبود ذهنی به ویژه در مورد افراد بالای 60 سال چشمگیرتر بود.
پیش از این، تحقیقاتی که در زمینه ارتباط بازی های فکری رایانه ای و تقویت ذهنی انجام گرفته بود نشان می داد که این بازی ها تاثیری بر افراد جوان ندارد.
پژوهشگران موسسه روانپزشکی، روانشناسی و اعصاب در کالج کینگز تحقیق طولانی مدت تری را برای بررسی استفاده از همین روش در جلوگیری از بروز زوال ذهن آغاز کرده اند.
دکتر دتاو بروان عضو انجمن حمایت از مبتلایان آلزایمر می گوید که بازی های مغزی اینترنتی به سرعت به یک صنعت چند میلیون پوندی تبدیل می شود و انجام تحقیقاتی از این قبیل می تواند در آگاهی از آثار این بازی ها مفید باشد.
وی گفته است که اگرچه طول مدت انجام پژوهش کالج کینگز برای تعیین تاثیرات این بازی ها در جلوگیری از زوال ذهنی کافی نبود، اما نتیجه به دست آمده در حد خود بسیار هیجان انگیز است.

منبع ایرنا

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *