جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


تحول بازار سیم‌کارت‏ در سال جدید

آخرین روز سال ۱۳۹۵ با ورود سیم‌کارت‏هایی جدید به بازار ارتباطات کشور همراه شد و پیش‌بینی می‏شود، در سال جاری نیز سیم‌کارت‏های متعدد دیگری از سوی اپراتورهای مجازی تلفن همراه وارد بازار شود. از جمله اتفاقاتی که در دولت یازدهم در عرصه فاوا رخ داد، می‏توان به ارائه مجوز به اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO) اشاره کرد، چراکه طی سال‏های گذشته بیش از ۲۰ شرکت مجوزهایی برای فعالیت در این بخش دریافت کردند. البته اپراتورهای مجازی برای فعالیت به عقد قراردادهایی با اپراتورهای اصلی تلفن همراه (همراه اول، ایرانسل و رایتل) نیاز داشتند و به واسطه الزام سازمان تنظیم مقررات ارتباطات اپراتورهای موبایل ملزم شدند هر یک در یک بازه زمانی مشخص به عقد قراردادهایی با این شرکت‌ها بپردازند؛ موضوعی که طی این مدت کم و بیش با دشواری‏های خاص خود همراه بود و تبدیل به امری زمانبر شد. اما در نهایت نیمه دوم سال گذشته، برخی شرکت‌ها که مجوز فعالیت به عنوان اپراتور مجازی را دریافت کرده بودند، موفق به عقد این قرارداد شده و بسترهای لازم برای فعالیت آنها ایجاد شد.

تحول بازار سیم‌کارت‏ در سال جدید

با توجه به این روند از نیمه دوم سال اخباری مبنی بر ورود سیم‌کارت MVNO‌ها به بازار منتشر شد و در آخرین روزهای سال و همزمان با روز زن اولین سری این سیم‌کارت‏ها که متعلق به شرکت کیش سل پارس بود، وارد بازار شد و این‌گونه اعلام شد که سیم‌کارت‏های این شرکت با برند سامان‏تل به دو شکل اعتباری و دائمی به شکل اینترنتی ارائه خواهد شد. پیش‏شماره ۰۹۹۹۹۹ نیز به سیم‌کارت‏های «سامان‏تل» تخصیص داده شده و از پوشش این سیم‌کارت‏ها در سراسر کشور یاد شد. همچنین اعلام شد این سیم‌کارت‏ها علاوه‌بر ارائه سرویس‏های پایه تلفن همراه یعنی مکالمه و پیامک، قابلیت ارائه اینترنت پرسرعت 3G و 4G را نیز داشته و در قالب آنها می‏توان از سرویس‏های ارزش افزوده نیز بهره گرفت.

طبق اعلام، سیم‌کارت‏های مذکور امکان دسترسی به سرویس‏های بانکی و خدمات پرداخت الکترونیک را نیز فراهم کرده و برای اولین بار در کشور خدمات NFC را نیز پشتیبانی می‏کنند. مهم‏ترین کاربرد NFC هم پرداخت پول از طریق گوشی‏های هوشمند است. برای این منظور، کاربر اطلاعات مربوط به کارت اعتباری خود را در گوشی ذخیره می‏کند و در زمان خرید، گوشی را به دستگاه NFCخوان نزدیک می‏کند تا پرداخت انجام شود.

قیمت سیم‌کارت‏های دائمی سامان‏تل نیز ۱۵۶ هزار تومان و قیمت سیم‌کارت‏های اعتباری آن۲۴ هزار تومان تعیین شده و تاکید شد هزینه دسترسی به خدمات پایه آنها نیز همانند سایر اپراتورهای تلفن همراه است. از سوی دیگر دومین اپراتور مجازی نیز اعلام کرده است سیم‌کارت‏های شاتل موبایل به‌زودی با پیش‏شماره ۰۹۹۸ وارد بازار تلفن همراه کشور خواهد شد. سیم‌کارت‏های مذکور، علاوه‌بر قابلیت برقراری مکالمه و تبادل پیامک به عنوان خدمات پایه، آخرین تکنولوژی‏های دسترسی به اینترنت پرسرعت مبتنی بر شبکه‏های 3G، 4G، 4/ 5G و امکان اتصال به شبکه اینترنت ثابت نسل ۴ (TD LTE) و Wi-Fi عمومی شاتل را در اختیار مشترکان و متقاضیان قرار می‏دهد. اپراتور مجازی شبکه تلفن همراه (Mobile Virtual Network Operator) یک نوع اپراتور تلفنی است که خود عملا دارای امکانات فیزیکی لایه دسترسی برای ارسال مکالمات و داده‏ها نیست. این نوع اپراتور با بستن قرارداد با یک اپراتور دیگر که دارای امکانات فیزیکی برای ارسال مکالمات و داده‏ها است، این خدمات را به‌صورت عمده خریداری می‏کند، سپس با نشان تجاری و برند خود اقدام به فروش خدمات تلفن همراه در بازار خرده‏فروشی می‏کند.

منبع : دنیای اقتصاد

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *