جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


اولین رایانه اپل فروخته شد

نمونه اولیه از یک دستگاه اپل وان، جام مقدس یادگارهای الکترونیکی در تاریخ شرکت اپل و صنعت رایانه، به قیمت ۸۱۵ هزار دلار به فروش رسید.

اولین رایانه اپل فروخته شد
استیو‌جابز و استیو وزنیاک در سال ۱۹۷۶ تنها ۲۰۰ نسخه از این دستگاه را ساختند. مدلی که این هفته به حراج گذاشته شد، ویژگی‌هایی دارد که مدل بودن آن را اثبات می‌کند و نشان می‌دهد این دستگاه نمونه‌ای است که پیش از تولید انبوه و عرضه رایانه به بازار ساخته شده‌است.


به گفته مورخان صنعت رایانه، این دستگاه اگر اولین نباشد، یکی از اولین رایانه‌هایی است که در شرکت اپل ساخته شده‌است. انتظار می‌رفت این نسخه در حراجی به قیمت یک میلیون دلار به فروش برسد، اما مسئول حراجی چریتی‌باز قیمت نهایی آن را ۸۱۵ هزار دلار اعلام کرد.

این به آن معنی است که رایانه فروخته شده گرانقیمت‌ترین تکه از تاریک شرکت اپل نبوده است، زیرا نسخه‌ای بسیار کمیاب و همچنان کاربردی از اپل در سال ۲۰۱۴ در حراجی بونهامز به قیمت ۹۰۵ هزار دلار فروخته شد.

۱۰ درصد از سود این حراجی به نفع انجمن سرطان خون و سرطان پوست اهدا می‌شود و خریداران این رایانه قصد دارند از آن برای الهام بخشی به دانش‌آموزان و دانشجویاد در مدارس و دانشگاه‌های مختلف استفاده کنند.

درحال حاضر تنها ۷۰ دستگاه رایانه اپل وان در جهان موجود است. این رایانه که در ابتدا رایانه اپل وان نامیده می‌شد، اولین بار در سال ۱۹۷۶ به فروش رسید و در اکتبر سال بعد تولید آن متوقف شد. نسخه حراج شده از آن رو از ارزش بالایی برخوردار است که تمامی قطعات آن با دست روی صفحه مدار لحیم شده‌اند.

منبع: همشهری آنلاین

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *