جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


انحصار جدیدی برای رایتل

چند ماهی از ارائه آمار عجیب و خیره کننده ” رشد 800 درصدی مشترکان رایتل ظرف یک سال ” بیشتر نمی‌گذرد که ظاهرا قرار است با اقدامی شاید مبتکرانه از سوی این شرکت و وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، این آمار رشدی خیره‌کننده‌تر داشته باشد.

انحصار جدیدی برای رایتل

 


در حالی سه ماهه سوم سال گذشته به انتها رسید که مدیر عامل رایتل طی سخنانی رسمی از افزایش مشترکان این شرکت به 2 میلیون و 700 هزار خبر داد در حالیکه پیش از آن و ظرف سه سال فعالیت تنها توانسته بود 300 هزار مشترک جذب کند.
با وجود اینکه تاکنون زمان لازم‌الاجرا شدن پروانه این اپراتور مشخص و چیزی درباره آن مطرح نشده است، فرض را بر این می‌گذاریم که فعالیت تجاری آن از سال 90 شروع شده است؛ بنابراین رایتل ظرف یک سال به بیش از 2 میلیون و 700 هزار مشترک رسیده که طبق اظهارات مدیرش حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از اپراتور سوم بسیار مؤثر بوده است.
در ارتباط با مشترکان فعال اپراتور ارغوانی که تا پایان سال 92 حدودا یک میلیون و 100 هزار بود نیز در آذر 93 گفته شد که به 2.7 میلیون رسیده است.
چنین رویه‌ای حاکی از رشد 145 درصدی در جذب مشترکان جدید طی هشت ماه است و علاوه بر آن، رایتل ظرف سه سال اول فعالیت خود 300 هزار مشترک فعال داشته و از این جهت تصور رشد 800 درصدی ظرف یک سال (از شهریور 92) آمار قابل توجهی به نظر می‌رسد.
گذشته از چنین رشدی در اپراتور 100 درصد دولتی متعلق به سازمان تأمین اجتماعی، رایتل همچنان به سوددهی نرسیده است و جرایم میلیاردی نیز برای آن به دلیل تأخیر در راه‌اندازی شبکه و میزان پوشش‌دهی توسط وزارت ارتباطات بریده شده است.
نجات امینی معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی سازمان تامین اجتماعی نیز پیش از این پروژه رایتل را جزو اولویت‌های سرمایه‌گذاری سازمان تأمین اجتماعی عنوان کرده و گفته بود که هزار تا هزار و 500 میلیارد تومان سالانه در این پروژه از منابع داخلی سازمان تأمین اجتماعی سرمایه‌گذاری خواهد شد.
وی گفته بود که رایتل هزینه‌های جاری‌اش را تامین می‌کند ولی منابع سرمایه‌گذاری آن از طرف سازمان تأمین اجتماعی تزریق می‌‌شود؛ نجات امینی همچنین نقطه سودآوری این اپراتور را زمانی عنوان کرد که بتواند 9 میلیون سیم‌کارت واگذار کند.
البته این رشد کذایی در واگذاری سیم‌کارت‌ها توسط این اپراتور ادامه یافت و مجید صدری مدیر عامل این پروژه در فروردین امسال روبرو وزیر ارتباطات و در جمع اهالی صنف ICT عنوان کرد: تا اسفند سال گذشته (92)، پنج میلیون و 250 هزار سیم‌کارت فروختیم و امسال نیز برنامه داریم تا این تعداد را به 10 میلیون و 600 هزار سیم‌کارت برسانیم.
به گفته او تعداد مشترکان فعال اپراتور سوم نیز از یک میلیون در اسفند سال 92 به 3 میلیون و 500 هزار در اسفند 93 رسید؛ پیش‌بینی شده این تعداد در سال جاری به هفت میلیون و 500 هزار برسد.
پس با در نظر گرفتن اینکه تاکنون پنج میلیون و 250 هزار مشترک رایتلی اعم از فعال و غیر فعال وجود دارد، همچنان تا رنج واگذاری 9 میلیون، جای سه میلیون و 750 هزار سیم‌کارت خالی است.
بنابراین رایتل هنوز زیان‌ده هست.
ظاهرا زیان‌دهی این اپراتور که بازه زمانی پنج سال را هم رده کرده برای مسئولان سازمان تأمین اجتماعی چندان قابل هضم نیست زیرا طی اقدامی جدید و البته عجیب می‌خواهند به دارندگان دفترچه‌های بیمه تأمین اجتماعی سیم‌کارت واگذار کنند.
مدیر عامل اپراتور ارغوانی ایران به تازگی خبر از جایگزینی سیم‌کارت‌های رایتل با دفترچه‌های درمانی بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی داده و گفته است که از سال 94 این کار انجام می‌شود.
این کار قرار است طبق اظهارات سید مجید صدری در قالب کارت هوشمند سلامت انجام شود زیرا رایتل وابسته به سازمان تامین اجتماعی است و بر این اساس قرار است از امکانات این شرکت و اپراتور در راستای خدمات‌رسانی به حوزه بیمه شدگان تامین اجتماعی استفاده شود.
صدری این طرح را در راستای وعده مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی مبنی بر اجرایی شدن طرح کارت هوشمند سلامت در سال 94 عنوان کرده و گفته است که ما تمام سعی خود را می‌کنیم تا در موعد مقرر این طرح اجرایی شود.
وی در ارتباط با پوشش بیش از 40 میلیونی بیمه تأمین اجتماعی درباره ساز‌وکارهای ارائه سیم‌کارت به تمامی افراد تحت پوشش گفته است که قطعاً سازوکاری در نظر گرفته می‌شود که بیمه شدگان به راحتی بتوانند سیم‌کارت‌های مورد نظر را تهیه کنند.
حال با تمامی تفاسیر ارائه شده، بیش از آنکه به نظر برسد این اپراتور دنبال خدمت‌رسانی در حوزه بیمه است اینطور برداشت می‌شود که مسئولان سازمان تأمین اجتماعی با واگذاری اجباری سیم‌کارت به افراد تحت پوشش بیمه خود می‌خواهند که بالاخره این شرکت را به سوددهی برسانند و حصار تنگ سرمایه‌گذاری بدون بازگشت را بشکنند.
اگر واقعا بازار هدف 40 میلیونی مد نظر این اپراتور باشد، قطعا اپراتور اول ایران باید از همین الآن احساس خطر کند چرا که ممکن است از فردا پیشوند “اول” بودن را دودستی تقدیم اپراتوری جوان کند که تا دیروز به پا گرفتنش امیدی نبود.

منبع: تسنیم

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *