جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


IBM ، پیچیده ترین رایانه را می سازد

شرکت آی.بی.ام اگر چه از دامنه فعالیت‌های خود در حوزه سخت افزار کاسته، اما هنوز به طور گسترده در زمینه ساخت رایانه‌های mainframe قدرتمند فعال است.

IBM ، پیچیده ترین رایانه را می سازد
آی.بی.ام مدعی است این رایانه که z13 نام دارد و به اندازه یک یخچال خیلی بزرگ است، پیچیده ترین رایانه‌ای است که تا به حال ساخته شده است.

آی.بی.ام برای ساخت این رایانه ظرف مدت 5 سال بیش از یک میلیارد دلار هزینه کرده و با توجه به نیازها و درخواست‌های 60مشتری خود امکانات متنوعی را به آن افزوده است.

تولید رایانه‌ای Mainframe از دهه 50 میلادی در تحصص شرکت آی بی ام بوده و در آن زمان این شرکت از هزاران ترانزیستور برای افزایش کارآیی آنها و توان محاسباتیشان بهره می‌برد، اما در تولیدات جدید این شرکت از فناوری‌های پیشرفته‌تری بهره می‌برد.

از جمله مشتریان رایانه‌های Mainframe می‌توان به بانک‌ها، بورس‌های اوراق بهادار، سیستم‌های رزرو پروازهای هواپیمایی، خرده فروشان و دیگر شرکت‌هایی اشاره کرد که قصد دارند از تداخل سرویس‌ها و خدمات خود اجتناب کنند.

این رایانه تضمین خواهد کرد که تعاملات و نقل و انتقالات مالی و … به طور دقیق و کامل انجام شده و به عنوان مثال انتقال پول از یک حساب بانکی بابت دریافت خدماتی خاص به درستی صورت گرفته و سرویس مورد نظر هم دریافت شده است.

این رایانه قادر به انجام 2.5 میلیارد تراکنش در روز است که نسبت به نمونه‌های مشابه تا 30 درصد افزایش نشان می‌دهد و قابلیت‌های متنوع دیگری هم به آن افزوده شده است.

با عرضه رایانه‌های شخصی قدرتمند از میزان محبوبیت رایانه‌های mainframe تا حد قابل توجهی کاسته شده، اما مشتریان خاص این نوع محصولات هنوز آی بی ام را به تداوم تولید آنها علاقمند کرده است.

بنا بر اعلام آی بی ام این شرکت امیدوار است در سال 2015 از محل تولید رایانه های System Z mainframe تا 2.3 میلیارد دلار درآمد به جیب بزند که نسبت به سال قبل ده درصد افزایش نشان می‌دهد.

منبع:فارس

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
    خیلی بدبدمعمولیخوبخیلی خوب (لطفا رای بدید)
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *