جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


گیاهان سخنگو

حتماً بارها شنیده اید که صحبت کردن با گیاهان در طول روز، منجر به تسریع و بهبود فرآیند رشد آن ها خواهد شد. اگر این گفته در ابتدا به عنوان خرافات تصور می شد، اما علم ثابت کرد که این چنین نیست و گیاهان هم می توانند تحت تاثیر رفتارهای ما انسان ها قرار گیرند.

گیاهان سخنگو

حتی محققان ثابت کردند که گیاهان با بروز واکنش نسبت به آن چه که در اطرفشان می گذرد، در واقع در حال صحبت کردن با ما هستند. اما آیا این یافته های محققان می تواند راهی را پیش روی ما بگذارد که روزی بتوانیم با گیاهانی که در اطراف خود می بینیم، صحبت کنیم؟

در پاسخ باید بگوییم که تیمی تحقیقاتی از کمپانی مایکروسافت با رهبری هلن استاینر و در قالب پروژه ای تحت عنوان Project Florence در حال بررسی و پژوهش بر روی روشی هستند که بتوانند این آرزوی طرفداران گل و گیاه را برآورده کنند.

 

در این روش، گیاهان درون کپسول هایی مجهز به سنسورهایی هوشمند قرار خواهند گرفت که این سنسورها و کپسول به یک کامپیوتر متصل هستند. برای برقراری ارتباط، فرد می بایست کلمات مدنظر خود را در این کامپیوتر تایپ کند و با زدن دکمه ارسال، پیام رمزگشایی و مثبت و یا منفی بودن آن مشخص می شود. سپس این پیام به زبانی شبیه به کد مورس ترجمه می شود که شبیه به چشمک های رنگیست به طوری که چشمک های قرمز رنگ، منجر به افزایش رشد گیاهان خواهد شد.

 

سنسورهایی نیز به برگ ها، ریشه، خاک و حتی در هوای اطراف گیاه تعبیه شده است که می توانند در درک احساس گیاه نسبت به پیام هایی که توسط انسان ها ارسال می شود، بسیار موثر باشند. این پیام خواه ممکن است مثبت و خواه منفی باشد. در این جا، از سیستمی برای ترجمه پاسخ گیاه به زبان ما انسان ها استفاده می شود.

 

استاینر در این خصوص عنوان می کند:”ما حتی می توانیم حس و حال گیاهان را نیز از طریق پیام ارسالی آن ها را درک کنیم. به عنوان مثال، وقتی کسی حالتان را می پرسد و شما در آن لحظه سرحال هستید، قطعاً جوابتان نسبت به روزی که خسته هستید، متفاوت و بهتر خواهد بود.”

 

یکی دیگر از پژوهشگران این گروه تحقیقاتی در این خصوص عنوان می کند:”ما به دنبال ایجاد ایده ای حول فناوری اینترنت اشیا بودیم. به نظر می رسد که این موضوع می تواند مورد توجه بسیاری از انسان ها قرار گیرد چرا که همه چیز با یکدیگر در ارتباط خواهند بود. از این رو، آینده ای را خواهیم ساخت که انسان ها بتوانند با هر آن چه که در پیرامون خود می بینند، صحبت کنند.”

منبع تک شات

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *