جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


گوگل بانی ساخت رایانه 5 دلاری

دیدن رایانه ۵ دلاری تقریبا برای هر یک از ما عجیب و شگفت‌انگیز است. خبری که روز گذشته به سرعت در سطح رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شد، نشان از تحولی عجیب در دنیای رایانه داشت و Raspberry Pi 5 دلاری اکنون به سرخط خبرها رفته است؛ اما آنچه در این میان از آن غفلت شده، نقش پررنگ گوگل و اریک اشمیت در ساخت این رایانه ۵ دلاری است.
گوگل بانی ساخت رایانه 5 دلاری

واقعیت آن است که ملاقات «ابن آپتون» مدیر بنیادغیر انتفاعی انگلیسی، در سال ۲۰۱۳ منجر به تولید این نسخه از رایانه Raspberry Pi شد؛ زمانی که این بنیاد واقع در کمبریج، از سوی گوگل رقمی برابر با یک میلیون دلار به عنوان کمک بلاعوض دریافت کرد تا ۱۵ هزار رایانه خودساز قابل برنامه ریزی Raspberry Pi 35 دلاری را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهد.


در مراسمی که به همین مناسب و برای اعلام این موضوع برگزار شده و اتفاقی اشمیت نیز در آن حضور یافته بود، مدیرعامل سابق گوگل خواست که بداند قدم بعدی این بنیاد چیست.

ابن آپتون در این مورد به وال استریت ژورنال گفته است: به اشمیت گفتم در فکر آن هستیم که Raspberry Pi آینده را کمی قدرتمندتر و گرانتر بسازیم؛ چیزی بین ۵۰ تا ۶۰ دلار.

وی ادامه می‌دهد: اشمیت با این موضوع مخالف و بر این باور بود که باید بنیاد به دنبال رایانه‌ای تا حد ممکن ارزان قیمت باشد.

آپتون می‌گوید: وی گفت که رقابت با یک محصول ارزان بسیار دشوار است و این گفت وگو یک مکالمه تاریخ ساز شد.

آپتون به آزمایشگاه برمی گردد و همه مهندسانی که خود را آماده ساخت رایانه‌ای گرانتر گرده بودند، جمع می‌کند.

قبلا ایده ساخت رایانه‌ای گرانتر با قدرت بیشتر بود، اما بعد از آن ایده، معطوف به ساخت رایانه‌ای ارزان‌تر با همان قدرت قبلی بود.

این امر منجر به آن شد که در سال ۲۰۱۵ رایانه قدرتمندتر Raspberry Pi 2 با همان قیمت ۳۵ دلار عرضه شود و روز پنجشنبه گذشته ارزان‌ترین رایانه این بنیاد با نام Pi Zero با بهای ۵ دلار عرضه شد.

البته Pi Zero یک رایانه کامل و قدرتمند نیست. یک میکرو پردازشگر Broadcom با قدرت یک گیگاهرتز، ۵۱۲ مگابایت رم دقیقا به اندازه رم آیفون ۴ اس، سوکت‌هایی برای اتصال ماوس و صفحه کلید، پورت USB و دانگل ویدئو و WiFi. این رایانه مجهز به نسخه از سیستم‌عامل لینوکس به نام Raspbian است که واسط کاربری آن شبیه ویندوز با یک دسکتاپ ساده است.
رایانه 5 دلاری
اکنون بیش از ۱۰ هزار نمونه از این رایانه که به اندازه یک رم معمولی است، در انگلستان رایگان به همراه مجله MagPie ـ که مجله اختصاصی Raspberry Pi است ـ به مشترکان داده شده، ۲۰ هزار نمونه توسط سونی تولید شده و به فروش رفته و در ایالات متحده سفارش برای آن به اوج خود رسیده است.

آپتون هیچ اشاره‌ای به میزان هزینه‌های ساخت این رایانه نکرده و تنها گفت هاست: به نظر می‌رسد روی این رایانه ضرر نمی‌کنم.

منبع تابناک

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.