جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


کمک پرینتر سه بعدی به Derby

دربی ( Derby) نام سگی است که به طور مادرزادی با پاهای جلویی ناقص به دنیا آمده و بزرگ شده است و طی این مدت به دلیل وضعیت خاص آناتومیکی، زندگی دردآوری را تجربه کرده است اما از این پس و با کمک پاهای مصنوعی تولید شده توسط فناوری چاپ سه بعدی زندگی مشابهی همچون سایر سگ‌ها خواهد داشت.

کمک پرینتر سه بعدی به Derby
این پاهای مصنوعی در نیوهمشایر آمریکا طراحی و تولید شده‌اند و محققان در فرآیند ساخت آنها از مدلسازی‌های رایانه‌ای استفاده کرده‌اند.

در این فرآیند که در شرکت تخصصی 3D Systems اجرا شده، ابتدا با استفاده از تصویربرداری سه بعدی پزشکی تصاویر دقیق و کاربردی از پاهای جلویی رشد نکرده سگ تهیه و در ادامه با استفاده از یک پلت‌فورم دیجیتالی مخصوص، مدل‌های رایانه‌ای دوپای جلویی دربی تهیه شد.

در ادامه و با استفاده از چاپگر سه بعدی چند ماده‌ای ProJet 5500X پاهای مورد نظر برای سگ تولید شد. فرآیند چاپ پاها تنها چند ساعت به طول انجامید و حالا دربی می‌تواند بر روی هر سطحی به سرعت حرکت کرده و حتی دویدن را نیز تجربه کند.

در قسمت زیرین این پاها برجستگی‌هایی تعبیه شده که به نوعی در نقش کاهنده سرعت حیوان عمل می‌کنند.

تا پیش از این، حیوان با استفاده از وسیله چرخ مانندی حرکت می‌کرد که محدودیت‌های زیاد حرکتی نیز به همراه داشت اما از این پس او مانند سایر سگ‌ها دویدن را هم تجربه خواهد کرد.

منبع:مهر

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *