جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


کارت ملی هوشمند

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: با همکاری شرکت چاپخانه دولتی ایران صدور کارت هوشمند ملی در داخل کشور انجام می‌شود و در ۶ ماهه دوم امسال فراخوان ارائه کارت هوشمند ملی صادر خواهد شد.
کارت ملی هوشمند

 

محمد ناظمی اردکانی در مراسم امضای قرارداد همکاری سازمان ثبت احوال کشور با چاپخانه دولتی ایران که برای تولید کارت هوشمند ملی برگزار شده بود، اظهار داشت: قراردادی که امروز به امضاء می‌سد نقطه عطفی در فرار و نشیب‌های کارت هوشمند ملی خواهد بود.
وی ادامه داد: ارایه کارت هوشمند ملی تکلیف قانونی برنامه پنجم توسعه کشور بوده است و برای ارایه و صدور کارت هوشمند ملی زیرساخت‌های لازم را مهیا کرده‌ایم.
ناظمی اردکانی افزود: حدود یک سال فاز مطالعاتی صدور کارت هوشمند ملی به طول کشید و پس از‌ آن وارد فاز پایلوت و اجرای آن شدیم که این اقدام نیز حدود یک سال به طول انجامید.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: در برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی کارت هوشمند ملی مورد آزمایش قرار گرفت و از آن زمان صدور کارت ملی قدیمی متوقف شد و افرادی که برای دریافت کارت ملی مراجعه می‌کردند کارت هوشمند ملی دریافت می‌کردند.
ناظمی اردکانی افزود: آنچه در رابطه با زیرساخت‌های کارت هوشمند ملی باقی مانده موضوعات توسعه‌ای است.
وی افزود: در گذشته کارت هوشمند ملی از خارج از کشور تهیه می‌شد که در سه مرحله به ترتیب 500 هزار، 1 میلیون و 3 میلیون کارت از خارج از کشور وارد شد که هم اکنون می‌توانیم این کارت‌ها را در داخل کشور تولید کنیم چرا که ظرفیت‌های لازم برای تولید آن در کشور وجود دارد.
ناظمی اردکانی گفت: امروز نیز با توجه به ظرفیت‌های شرکت چاپخانه دولتی ایران صدور کارت‌های هوشمند ملی در اختیار این شرکت قرار گرفته است تا بتوانیم از ظرفیت‌های داخلی استفاده بهینه‌ای کنیم.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور افزود: قرارداد امروز با شرکت چاپخانه دولتی ایران تولید 17 میلیون کارت هوشمند ملی است و پیش‌بینی می‌شود امسال نیز 20 میلیون کارت هوشمند ملی در اختیار آحاد جامعه قرار بگیرد.
وی ادامه داد: برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است تا سال آینده نیز 30 میلیون کارت هوشمند ملی تولید شود و تا پایان سال 95 بیشت از 50 میلیون نفر از هموطنان دارای کارت هوشمند ملی باشد.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: طی 5 سال گذشته سازمان ثبت احوال کشور از یک ساختار سنتی و دستی به یک سازمان الکترونیکی تبدیل شده است و هم اکنون نیز به سمت یک سازمان هوشمند و دیجیتالی پیش می‌رویم.
ناظری اردکانی خبر داد: فراخوان ارایه کارت هوشمند ملی از 6 ماهه دوم امسال صادر و آغاز می‌شود.
ناظمی اردکانی در پاسخ به پرسش فارس مبنی بر اینکه برای واردات کارت هوشمند ملی چه مقدار هزینه شده بود، اظهار داشت: کارتی که از یک شرکت خارجی برای صدور کارت هوشمند ملی وارد می‌شد از شرکتی بود که 80 درصد سهم تولید کارت‌های هوشمند ملی را در دنیا در اختیار دارد و از بالاترین تکنولوژی‌ها استفاده می‌کند و از لحاظ کیفیت حرف نخست را می‌زند.
وی گفت: با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر استحقاق دانش فنی داخلی از این رو سازمان ثبت احوال کشور با شرکت چاپخانه دولتی ایران توافقنامه‌ای امضا و صدور این کارت را در داخل کشور آغاز کرد.
وی گفت: جعل کارت هوشمند ملی صفر است و از امنیت بالایی این کارت‌ها برخوردار هستند. بدنه این کارت تنها 40 درصد هزینه‌ها را در بر می‌گیرد و 60 درصد دیگر هزینه‌ها بر روی تراشه و حافظه کارت است که هم اکنون نرم‌افزار آن در داخل کشور طراحی شده است ولی بخش سخت‌افزاری آن هنوز تولید نشده و بایستی از خارج از کشور تهیه شود.
ناظمی اردکانی یادآور شد: کشورهای تولید کننده سخت‌افزاری کارت‌های هوشمند ملی تعدادشان از انگشتان دست کمتر است و همچنان تراشه‌های سخت‌افزاری این کارت از خارج از کشور تهیه می‌شود.
وی درباره هزینه صدورت کارت هوشمند ملی برای هموطنان، اظهار داشت: 17 هزار و 200 تومان هزینه صدور کارت هوشمند ملی است که این هزینه تنها برای تولید بدنه صرف نمی‌شود و برای سایر قسمت‌های تراشه و دیگر قسمت‌های کارت هوشمند ملی هزینه می‌شود.
وی درباره حذف گرفتن کپی شناسنامه و کارت ملی برای صدور مجدد، اظهار داشت: شبکه استعلام سازمان ثبت احوال کشور در 160 هزار نقطه از پایگاه داده‌ها تعبیه شده است و دیگر به ارایه کپی شناسنامه و کارت ملی نیست.

 

منبع:فارس

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *