جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


کابل انتقال اطلاعات با سرعت 160 ترابیت بر ثانیه توسط مایکروسافت و فیس‌بوک

سرویس‌های آنلاینی که ما اغلب به طور رایگان و یا در برخی مواقع با هزینه‌های بسیار ناچیز، به طور روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم، توسط شرکت‌هایی ارائه می‌شوند که دارای منابع سخت افزاری فراوانی هستند. البته این زیرساخت‌ها در برخی از مواقع آسان تأمین نمی‌شود؛ به عنوان مثال مایکروسافت و فیس‌بوک در حال تعبیه کابل انتقال اطلاعاتی هستند که به طول 6600 کیلومتر و در عمق 5 کیلومتری اقیانوس قرار دارد.

کابل انتقال اطلاعات با سرعت 160 ترابیت بر ثانیه توسط مایکروسافت و فیس‌بوک

مایکروسافت، فیس‌بوک و یک شرکت زیرساخت ارتباطی به نام Telxius اخیراً اتمام بزرگ‌ترین پروژه کابل‌کشی در زیر اقیانوس اطلس را اعلام کردند. مایکروسافت سرعت انتقال دیتای این کابل را بیش از 160 ترابیت بر ثانیه اعلام کرده است که برابر با پخش 71 میلیون فیلم با کیفیت HD در ثانیه بوده و همچنین 16 میلیون بار سریع‌تر از اینترنت خانگی است.

این پروژه که Marea نامیده می‌شود، طولی برابر با 6 هزار و 600 کیلومتر داشته و در برخی از قسمت‌ها، در عمق 5 کیلومتری اقیانوس تعبیه شده است. این کابل شهر ساحلی ویرجینیا را به بیلبائو اسپانیا متصل می‌کند؛ البته قرار است این کابل به جنوبی‌ترین قسمت‌های آتلانتیک شمالی گسترش پیدا کند.

مایکروسافت معتقد است که این کابل انتقال اطلاعات که پلی میان اروپا و امریکا را محسوب می‌شود، در برابر هرگونه بلایای طبیعی مقاوم سازی شده است.Marea از هشت جفت کابل فیبر نوری که با یک روکش مسی پوشیده شده‌اند تشکیل شده و در برخی نقاط که احتمال برخورد با کشتی‌ها وجود دارد، در زیر بستر اقیانوس دفن شده است. فیس‌بوک و مایکروسافت هر دو در ایالت ویرجینیا مراکز داده گسترده دارند و استفاده از این کابل مطمئناً خبر خوبی برای آن‌ها محسوب می‌شود.

Brad Smith، یکی از مدیران ارشد مایکروسافت، معتقد است که در حال حاضر کابل‌های زیر اقیانوس اطلس 55 درصد بیشتر از کابل‌های زیر اقیانوس آرام و 40 درصد بیشتر از کابل‌های بین ایالات متحده و آمریکای لاتین، دیتا انتقال می‌دهند؛ از این رو شکی نیست که در آینده‌ای نه چندان دور شاهد افزایش تقاضا به منظور ایجاد پلی برای انتقال اطلاعات از بستر اقیانوس اطلس خواهیم بود.

طبق ادعای شرکت مایکروسافت، پروژه Marea به دلیل پیروی از سیستم طراحی باز، بسیار سریع‌تر از سایر پروژه‌های مشابه عملیاتی گردیده و با موفقیت به پایان رسیده است. ردموندی‌ها همچنین عنوان کرده‌اند که کابل Marea ظرف کمتر از دو سال و با همکاری Telxius احداث شده است و نه تنها موجب افزایش کیفیت سرویس‌های این شرکت خواهد شد، بلکه می‌تواند در جهت افزایش سرعت دسترسی کاربران در سطح وسیعی از کشورهای خاورمیانه، آفریقا و آسیای شرقی شود.

در راستای تکمیل این پروژه مایکروسافت همچنین بودجه‌ای معادل 1.1 میلیارد دلار برای یک مرکز داده که در ویرجینیا در حال ساخت و تکمیل است اختصاص داده است. لازم به توضیح است که آمازون و فیس‌بوک نیز از مدت‌ها قبل مراکز داده‌ای خود را در این بخش ایجاد کرده‌اند. البته در کنار فیس‌بوک و مایکروسافت شرکت‌های دیگری نیز مشغول انجام سرمایه گذاری‌های هنگفتی به منظور ارتقا سطح زیرساخت دیتابیس‌های خود هستند.

به عنوان مثال گوگل نیز مشغول احداث کابلی با نام فستر بوده که ایالات متحده، کشورهای امریکای شمالی، ژاپن و سایر کشورهای آسیایی را به یکدیگر از طریق سیستمی با سرعتی به ‌طور میانگین 60 ترابیت بر ثانیه متصل خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود با بهره برداری از پروژه Marea، کاربران می‌توانند شاهد بهبود نسبی سرعت در دسترسی به سرویس‌های این دو شرکت از جمله آفیس 365، ، ایکس باکس لایو، مایکروسافت آژور و یا اپلیکیشن فیس‌بوک و حتی اینستاگرام باشند.

منبع : فارنت

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *