جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


چین همچنان رتبه نخست پرسرعت ترین ابر کامپیوترهای جهان را در اختیار دارد

ابر کامپیوترهای چینی «Sunway TaihuLight» و «Tianhe-2» امسال نیز رتبه های اول و دوم لیست 500 ابر کامپیوتر قدرتمند جهان را به خود اختصاص دادند. جالب اینجاست که در رتبه سوم یک ابر کامپیوتر سوئیسی قرار دارد و برای نخستین بار پس از 20 سال، ایالات متحده آمریکا جزء سه رتبه نخست فهرست نبوده و در جایگاه چهارم ایستاده است.

مدل Sunway TaihuLight با 10 میلیون هسته، توان پردازشی معادل 93 پتافلاپ دارد
مدل Sunway TaihuLight در مرکز ملی ابر کامپیوتر چین در استان گوانگژو طراحی و ساخته شده است. این غول پردازشی جایگاه نخست را با توان 93 پتافلاپی خود در بنچمارک «Linpack» به دست آورده که با اختلاف زیاد، بهترین عملکرد پردازشی دنیا محسوب می شود. لازم به ذکر است که قلب تپنده ابر کامپیوتر مذکور از 10 میلیون هسته تشکیل شده که برای فعالیت، به انرژی 15 هزار کیلوواتی نیازمند خواهد اشت.

جالب است بدانید که هموطن چینی Sunway TaihuLight یعنی Tianhe-2 که در جایگاه دوم لیست قرار گرفته، در تست لینپَک توان 33 پتافلاپی را از خود به نمایش گذاشته که با صدر جدول اختلاف قابل توجهی دارد.

گفتنی است فهرست مورد بحث که برای سنجش و ثبت عملکرد ابرکامپیوترها و پیش بینی توسعه تکنولوژی در آینده طراحی شده، سالانه 2 بار و در خرداد و آذر به روزرسانی می شود.

بر اساس اخبار موجود، ژاپنی ها هم بیکار نیستند و از سال گذشته برای کسب مقام اول دنیا برنامه ریزی کرده اند. وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت این کشور 173 میلیون دلار را برای توسعه ابر کامپیوتر «ABCI» کنار گذاشته و دولت ژاپن امیدوار است بتواند با استفاده از آن، رکورد 130 پتافلاپی را ثبت کرده و جایگاه نخست فهرست 500 ابر کامپیوتر برتر را از آن خود کند.

 

منبع : دیجیاتو

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *