جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


ویندوز XP کماکان سومین سیستم عامل محبوب در دنیاست

به نظر می رسد کاربران سیستم عامل مایکروسافت هنوز از مشکلات به وجود آمده درس عبرت نگرفته اند و ویندوز XP کماکان سومین سیستم عامل محبوب در سرتاسر جهان است.

 

سیستم عامل محبوب

گفتنی است بر اساس آمار و ارقام ارائه شده توسط «Net Applications»، ویندوز اکس پی در حال حاضر با سهمی 7.04 درصدی از کامپیوترهای فعال در دنیا، رتبه سوم پر طرفدارترین سیستم عامل ها را به خود اختصاص داده و این بدان معناست که ویندوز XP از سیستم عامل هایی نظیر ویندوز 8، Mac OS و لینوکس هم طرفداران بیشتری دارد.

به نظر می رسد هنوز عده کثیری از کاربران، از مشکلات به وجود آمده برای ویندوز XP درس عبرت نگرفته اند
بر همین اساس آمار ارائه شده نشان می دهد که ویندوز 7 با 48.5 درصد فراوانی در رتبه نخست قرار داشته و پس از آن ویندوز 10 با 26.28 درصد، ویندوز XP با 7.04 درصد، ویندوز 8.1 با 6.96 درصد و مک او اس 10.12 با 3.21 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

اما چه تعداد کامپیوتر مجهز به ویندوز اکس پی در جهان وجود دارد؟ طبق گزارشی که «گارتنر» در سال 2014 منتشر کرده، در آن زمان حدوداً 2 میلیارد پی سی در دنیا حضور داشت که چنانچه رقم مذکور را برای محاسباتمان در نظر بگیریم، بدان معنی است که کماکان 140 میلیون کامپیوتر در حال اجرای ویندوز XP هستند و این مسئله کمی نگران کننده است.

لازم به اشاره است از روز جمعه تاکنون شاهد خبرهای متعدی از حمله باج افزاری با نام «وانا کرای» به سیستم های شخصی و دولتی شنیده ایم که در برخی مواقع سازمان ها را مجبور به اعلام وضعیت فوق العاده کرده است. این بدافزار از یک رخنه امنیتی به نام EternalBlue در ویندوز اکس پی سوء استفاده کرده و زمانی که کامپیوتر را آلوده ساخت، اقدام به رمزگذاری روی فایل های آن می نماید، و سپس راه خود را به دستگاه های دیگر باز می کند. ناگفته نماند با وجود آنکه پشتیبانی از ویندوز XP در سال 2014 پایان یافت، با این حال مایکروسافت روز گذشته پچی را برای مبارزه با «واناکرای» راهی کامپیوترهای مجهز به سیستم عامل مذکور کرد.

 

منبع : دیجیاتو

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *