جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


نور به جای سیم در رایانه

نور در انتقال اطلاعات، بسیار بهتر از جریان الکتریسیته موجود در سیم برق عمل می‌کند، اما استفاده از آن در رایانه‌ها تا حدودی دشوار است.

نور به جای سیم در رایانه

گروهی از مهندسان آمریکایی، یک رابط نوری را با استفاده از سیلیکون‌ طراحی کرده‌اند که می‌تواند نور را در زوایای مناسب و دلخواه هدایت کند. این فناوری، پیشرفت مهمی در زمینه جایگزینی نور به جای سیم‌های الکتریکی در رایانه‌ها محسوب می‌شود.

نور نسبت به سیم‌های الکتریکی، اطلاعات بیشتری را منتقل می‌کند. همچنین انتقال فوتون‌های نوری نسبت به انتقال جریان الکتریسیته، انرژی کمتری مصرف می‌کند.

این رابط هشت میکرونی، قطعه بسیار کوچکی از جنس سیلیکون است که تراشهای عمودی در مقیاس نانو بر روی آن حک شده‌ است. این رابط به عنوان یک منشور عمل کرده و پرتو نوری را بر اساس طول موج‌های مختلف می‌شکند. تراشها، شکل ویژه‌ای دارند و می‌توانند پرتو نور را با زاویه 90 درجه در جهت‌های مخالف هدایت کرده و به شکل T درآورند. دستکاری نور به این صورت، قدم موثری در انتقال اطلاعات با استفاده از نور محسوب می‌شود.

 

این تحقیق به سرپرستی جلنا وکویچ در دانشگاه استنفورد انجام شده و مقاله مربوطه در مجله “Scientific Reports” به چاپ رسیده است.

منبع:ایسنا

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *