جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


قویترین ابر رایانه آی بی ام

طبق اظهارات یکی از مدیران این پروژه، IBM Summit نسبت به ابررایانه پیشین خود یعنی Titan کارآیی پنج برابر بیشتر خواهد داشت.
قویترین ابر رایانه آی بی ام
شرکت آی.بی.ام اعلام کرد که یک ابررایانه با توان ۲۰۰ پتافلاپ را در سال ۲۰۱۸ عرضه خواهد کرد که در مقابل ابررایانه ۹۳ پتافلاپی چینی Sunway TaihuLight قد علم کند.

این دستگاه که با نام IBM Summit خوانده می‌شود، به زودی در سال ۲۰۱۸ به آزمایشگاه ملی متعلق به وزارت انرژی آمریکا تحویل داده خواهد شد. مطابق این گزارش،‌ ابررایانه مزبور در ابتدای شکل‌گیری این پروژه در سال ۲۰۱۴ با توان ۱۵۰ پتافلاپ تعریف شده بود که اکنون و در شرایط جدید، توان آن به ۲۰۰ پتافلاپ افزایش یافته است.

پروژه IBM Summit همراه با ابررایانه Nvidia’s Sierra دو سال پیش در یک معامله ۳۲۵ میلیون دلاری بین وزارت انرژی آمریکا و شرکت آی.بی.ام راه‌اندازی شد.

نخستین محصول تحویلی از ابررایانه IBM Summit ، از پردازنده IBM Power9 همراه با کارت گرافیک انویدیا ولتا تشکیل خواهد شد. طبق اظهارات یکی از مدیران این پروژه، IBM Summit نسبت به ابررایانه پیشین خود یعنی Titan کارآیی پنج برابر بیشتر خواهد داشت.

از سوی دیگر ابررایانه چینی Sunway TaihuLight دارای توان متعارف ۹۳ پتافلاپ است که البته ادعا می‌کند در حداکثر حالت کارآیی خود به ۱۲۴.۵ پتافلاپ می‌رسد.

در حالی که اینتل اکنون بر بازار ریزپردازنده‌های مخصوص ابررایانه‌ها مسلط است و به این منظور از پردازنده‌های AMD و IBM استفاده می‌کند، شرکت چینی Sunway TaihuLight با پردازنده‌های SW26010 متعلق به Sunway مسلح شده‌اند.

منبع ایتنا

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
    خیلی بدبدمعمولیخوبخیلی خوب (لطفا رای بدید)
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *