جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


مارک زاگربرگ مدت ها قبل از فیسبوک، شبکه چت ZuckNet را به راه انداخته بود

مارک زاکربرگ در تازه ترین پادکست خود به همراه «رید هافمن» یکی از سرمایه گذاران اولیه فیسبوک، به نکات جالبی اشاره کرده و اکنون می دانیم او بسیار زودتر از آنچه تصور می شد، قدم به عرصه فناوری گذاشته است. میلیارد جوان آمریکایی در دوران نوجوانی خود نوعی سیستم چت اختصاصی را برای اعضای خانواده و دندانپزشکی پدرش به راه انداخته.

شبکه چت ZuckNet

او در پادکست مورد بحث می گوید:

یکی از جالب ترین کارهایی که انجام دادم، این بود که مطب دندانپزشکی پدرم را به منزلمان متصل کردم. دندانپزشکان و متخصصین بهداشت باید اطلاعات مربوط به بیماران را بین یکدیگر رد و بدل کنند. من سیستمی ساختم که پدرم می توانست از طریق آن با همکارانش در اتاق های دیگر یا با من و خواهرم که در طبقه دوم زندگی می کردیم، ارتباط داشته باشد و آن را «زاک نت» (ZuckNet) نامیدم.

مارک در آن زمان 10-12 سال بیشتر نداشت، ضمن اینکه سامانه ارتباطی اش نهایتاً توسط رقیب بزرگ آن زمان یعنی AOL Instant Messenger از دور خارج شد. او ادامه می دهد:

این سیستم در واقع یک شبکه کوچک داخل منزل زاکربرگ بود و بیشتر با هدف سرگرمی ساخته شد. پس از این پروژه، ایده های متعددی برای شبکه های اجتماعی در ذهنم شکل گرفت و آنها را آزمایش کردم. البته در آن زمان پیام رسان فوری AOL آمد و همه را به سمت خودش کشاند.

نکته جالب ماجرا اینجاست که نهایتاً زاکربرگ با شبکه اجتماعی فیسبوک توانست تلافی کرده و AOL را شکست دهد؛ دو اپلیکیشن پیام رسان او یعنی مسنجر و واتس اپ هم اکنون بالغ بر 1.2 میلیارد کاربر دارند. مارک در این پادکست از دیگر ابداعاتش، از جمله یک بازی کامپیوتری برای برف بازی در دنیای دیجیتال نیز سخن گفت.

«هافمن» از روزهای نخست فعالیت زاکربرگ همراه او بود و در دور نخست جذب سرمایه به همراه «پیتر تیل» مشارکت نمود. مدیرعامل فیسبوک در این گفتگو اعتراف کرد که در آغاز کار، انتظار چندانی از فیسبوک نداشته. او می گوید یک روز همراه با «داستین موسکوویتز» تصمیم گرفتند تعطیلات تابستانی را به سیلکون ولی بروند و روی پروژه فیسبوک کار کنند.

زاکربرگ اظهار داشت مدتی پس از راه اندازی فیسبوک همراه با داستین، به ذهنشان رسید که در آینده شرکتی تأسیس کنند، اما هیچگاه تصور نمی کردند خود فیسبوک به یک کمپانی عظیم بدل شود.

منبع : دیجیاتو

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
    خیلی بدبدمعمولیخوبخیلی خوب (لطفا رای بدید)
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *