جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


شبانه روز 25 ساعته

محققان با مقایسه سوابق رویدادهای آسمانی سه هزار سال اخیر عمر کره زمین، متوجه شدند که گردش زمین در هر قرن 2 میلی‌ثانیه کندتر می‌شود. برپایه این تحقیق، اگرچه این اتفاق زمان زیادی به طول خواهد انجامید، اما چند میلیون قرن دیگر یک شبانه‌روز برابر با 25 ساعت خواهد شد!

شبانه روز 25 ساعته
دانشمندان مدتها است که می‌دانند سرعت گردش زمین کندتر شده است. تنها عامل مانع این روند، «ترمز جزر و مدی» است که از تاثیر جاذبه ماه به وجود می‌آید. همچنین همزمان با کندتر‌شدن گردش زمین، مدار ماه سالانه حدود ۴ سانتی متر افزایش می‌یابد.اما پدیده ترمز جزر و مد تنها عامل بازدارنده نیست.

دانشمندان متوجه شده اند از زمان عصر یخبندان، بخش‌های خشکی زمین که زمانی زیر تکه‌های بزرگ یخ بودند، اکنون آزاد شده‌ و به مکان اصلی خود برگشته‌اند. این تغییر سبب شده زمین فشار کمتری به محورهای خود وارد کند؛ به همین دلیل مانند یک اسکیت‌باز روی یخ که با بازکردن دست‌هایش سرعت می‌گیرد، زمین هم با کاهش فشردگی در قطب هایش سریع‌تر می‌چرخد. از سوی دیگر، تغییرات در سطح نیروهای الکترومغناطیس و سطح دریا میان هسته زمین و پوسته صخره‌ای آن روی گردش زمین نیز تاثیر می‌گذارد.
منبع:
مهر-شبکه

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *