جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


رنساس، اینترسیل را می خرد

پنج سال پیش، شرکت ژاپنی Renesas Electronics، میکروتراشه‌ساز کوچکی بود که زمین‌لرزه آن زمان، کارخانه‌اش را با خاک یکسان کرده بود و حتی ممکن بود هیچ شانسی برای بقا نداشته باشد.

رنساس، اینترسیل را می خرد
اما اکنون و پس از آنکه دولت ژاپن آن را نجات داد و به بازسازی دردناک خود تن داد، شرکت Renesas Electronics دوباره سر برآورد ولی این بار نه به‌عنوان یک کارخانه معمولی، بلکه در قد و قامت یک تصاحب‌کننده بین‌المللی با جیب‌های پر از پول.


این شرکت روز سه‌شنبه به تراشه‌ساز امریکایی Intersil، پیشنهاد ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلاری برای تصاحب داده است.

همزمان با اینکه تراشه‌سازان در پی گسترش بازار و کاهش هزینه‌ها هستند، صنعت میکروتراشه در حال تجربه موجی از تحول است. شرکت‌های رنساس و اینترسیل در یک همایش مطبوعاتی مشترک اعلام کرده‌اند که کسب‌وکار آنها – که هریک روی انواع مختلفی از تراشه‌ها متمرکز است – مکمل یکدیگر هستند؛ اگرچه بونسی کور (مدیرعامل رنساس) به تحلیلگران گفته است چهار یا پنج سال طول خواهد کشید تا این ادغام، به سودآوری مطلوب برسد.

گفتنی است شرکت رنساس، قیمت زیادی به اینترسیل پیشنهاد داده است. پیشنهاد ۲۲.۵ دلار به‌ازای هر سهم، ۱۴ درصد بیشتر از آخرین قیمت سهام شرکت اینترسیل در هفته گذشته بود و ۴۴ درصد نیز بیشتر از ارزش کل این شرکت در ماه اوت است؛ یعنی زمانی که یک روزنامه ژاپنی گزارش داد مقامات اجرایی دو شرکت درصدد رسیدن به یک توافق هستند.

ماساکیهو ایشینو (تحلیلگر مؤسسه پژوهشی ژاپنی Tokai Tokyo) می‌گوید: «در این ادغام، هم‌افزایی تکنولوژیکی نقش خواهد داشت؛ ولی از لحاظ اعداد و ارقام، قیمت پیشنهادی برای این تصاحب خیلی بالاست.»

تغییر و تحولی که در رنساس بعد از پنج سال صورت گرفته، نتیجه تلاش‌های ملی در ژاپن در جهت حفظ جایگاه ژاپن در صنعت میکروتراشه بوده است. کشور ژاپن، زمانی پیشتاز صنعت میکروتراشه در جهان بود؛ اما در سال‌های اخیر، بازی را تا حدی به رقبا واگذار کرده است؛ ولی این بار برای کسب‌وکار جدید، به ماورای دریاها روی آورده است.

منبع ایتنا

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
    خیلی بدبدمعمولیخوبخیلی خوب (لطفا رای بدید)
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *