جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


دیتاسنترهای مقاوم مقابل حملات موشکی در عمق ۲۰۰متری زمین

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: وزارت ICT در حال ساخت دیتاسنترهایی در عمق ۲۰۰ متر زیر زمین در نقاط مختلف کشور است که حتی در مقابل حملات موشکی نیز مقاوم هستند.

دیتاسنترهای مقاوم مقابل حملات موشکی در عمق ۲۰۰متری زمین

محمد جواد آذری جهرمی در همایش نکوداشت هفته پدافند غیرعامل با ابراز اینکه “پدافند غیرعامل تکلیف قانونی، شرعی و عقلی ما در حوزه ارتباطات است”، اظهار کرد: وظیفه ما در حوزه پدافند غیرعامل آن است که در صورت بروز تهدیدات و بحران‌ها، ارتباطات کشور پایدار باشد.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: هرچه کشورها به فناوری اطلاعات وابستگی بیشتری داشته باشند به همان میزان نیز تهدیدات این حوزه افزایش می‌یابد.

آذری جهرمی با اشاره به دو دیدگاه در حوزه تهدیدات سایبری گفت: یکی ترسیدن و بستن این فضا و دیگری بی‌تفاوتی و رها کردن فضای سایبری است؛ اما ما باید بتوانیم با برنامه‌ریزی، امکانات و سرویس‌های مناسبی را برای مردم ایجاد کنیم و در عین حال تهدیدات این فضا را کاهش دهیم.

وی بر ضرورت انتقادهای سازنده و کاربردی در این حوزه تأکید کرد و افزود: لازم است با رعایت حریم خصوصی افراد و افزایش تحمل، از برخوردهای سلیقه‌ای جلوگیری و با ایجاد شفافیت، اعتماد مردم را در این حوزه جلب کنیم.

وزیر ارتباطات با اظهار اینکه برای ایجاد تحول در این حوزه باید از کسب‌وکارهای نوپا حمایت شود، یادآور شد: در این زمینه نیاز به سرمایه‌گذاری دولت و همکاری همه دستگاه‌های مسئول وجود دارد.

آذری جهرمی در ادامه سخنان خود به ارائه گزارشی از اقدامات انجام‌شده توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه پدافند غیرعامل پرداخت و گفت: شبکه سیگنال‌رسانی صدا‌وسیما با پوشش 90درصدی در کل کشور آماده بهره‌برداری شده است که با همکاری صدا‌وسیما و به‌عهده گرفتن مسئولیت پشتیبانی و نگهداری این شبکه، امکان بهره‌برداری از این شبکه به وجود می‌آید.

وی با یادآوری اینکه تعدادی از سازمان‌ها اطلاعات حیاتی و پایه مردم را در اختیار دارند، تأکید کرد: اطلاعات این سازمان‌ها در دیتاسنترهایی نگهداری می‌شود که مقاوم نیستند و به همین منظور وزارت ارتباطات در حال ساخت دیتاسنترهایی در عمق 200 متری زیر زمین در نقاط مختلف کشور است که حتی در مقابل حملات موشکی نیز مقاوم هستند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات راجع به الزامات شبکه ملی اطلاعات نیز خاطرنشان کرد: بر اساس الزامات شبکه ملی اطلاعات، شبکه‌ای در لایه دوم خارج از شبکه IP کشور با همکاری شرکت مخابرات و زیرساخت طراحی و راه‌اندازی شده است که تاکنون 67 دستگاه به این زیرساخت دسترسی دارند و از این طریق خدمات ارتباطی خود را دریافت می‌کنند.

آذری جهرمی برگزاری مانورهای فرضی را یکی دیگر از اقدامات وزارت ارتباطات برای پایداری شبکه در زمان وقوع حوادث اعلام کرد و اضافه کرد: این مانورها با فرضیاتی انجام می‌شود و در آینده این مانورها می‌تواند به‌صورت عینی انجام شود.

آذری جهرمی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه وزارت ارتباطات نخستین وزارتخانه‌ای است که پیوست فناوری خود را تدوین و تصویب کرده است، گفت: برای توسعه و حمایت از توان داخل در حوزه تجهیزات ارتباطی فهرستی با 21 قلم کالای تولید داخل با کیفیت و استاندارد بالا تهیه شده و برای ممنوعیت ورود این کالاها، این لیست به مراکز تصمیم‌گیری در این حوزه پیشنهاد شده است.

وی تصریح کرد: البته در این بخش باید طوری عمل کنیم که از تکنولوژی روز عقب نباشیم و برای تعدادی از تولید کنندگان داخلی نیز ایجاد رانت نشود، در عین حال کیفیت افزایش یابد و هزینه تمام‌شده محصول کاهش داشته باشد.

آذری جهرمی درباره انتقاداتی که در حوزه استفاده از توان داخلی مطرح می‌شود، تأکید کرد: در گذشته ایراداتی در استفاده از توان داخلی وجود داشته است که با برنامه‌ریزی و استفاده از تجربیات گذشته تلاش می‌کنیم این مشکلات در استفاده از توان داخلی کاهش یابد.

وی در ادامه سخنان خود به وضعیت هاستینگ در کشور پرداخت و افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی سازمان‌ها و دستگاه‌ها باید هاست سایت‌های خود را به داخل ایران منتقل کنند که در حال تهیه گزارشی هستیم تا وضعیت ما را در این حوزه، روشن کند.

آذری جهرمی گفت: با تهیه این گزارش مشخص می‌شود که چقدر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین دیگر دستگاه‌ها به تکالیف خود عمل کرده‌اند.

وی با بیان اینکه “بین سال‌های 2020 تا 2025 ما وارد عرصه اینترنت اشیا و بیگ‌دیتاها می‌شویم”، ابراز کرد: در این زمان چالش دنیا حکمرانی دیتا است البته در حال حاضر هم دیتاها اهمیت بسیاری دارند اما دیتای اینترنت اشیا متفاوت و استراتژیک‌تر از تمام داده‌ها است و باید برای آن برنامه داشته باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص تهدیدات سایبری آمریکا نیز گفت: در این زمینه دو پرونده حمله سایبری اثبات‌شده وجود دارد و تا امروز ما قربانی حملات سایبری در دنیا بودیم و دیگران باید در این زمینه، پاسخگو باشند.

وی تأکید کرد: البته ما در حال افزایش توان خود در حوزه دفاع سایبری هستیم و بر این اساس 10 هزار نیروی سایبری در حال تربیت برای دفاع در این حوزه هستند، تا در مراکز حیاتی و بخش خصوصی کشور به‌صورت تخصصی فعالیت کنند.

منبع : تسنیم

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *