جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


دیتاسنترهای ابری جایگزین مراکز مخابراتی می شوند

با افتتاح نخستین دیتاسنتر ابری مخابراتی قرار است کاربری سایر مراکز مخابراتی نیز به مراکز داده، تغییر یابد. در این راستا تا پایان سال ۴ مرکز مخابراتی به دیتاسنتر تبدیل می شوند.

نخستین دیتاسنتر ابری مخابراتی (Telco cloud data center) به عنوان یکی از پروژه های فاز سوم شبکه ملی اطلاعات امروز در مرکز مخابراتی شهید بهشتی تهران با همکاری مخابرات و یک شرکت دانش بنیان به بهره برداری رسید.

قرار است با اجرای عملیات طراحی و ساخت دیتاسنترها، ۳ مرکز مخابراتی رمضانی، آزادگان و نصراللهی در تهران نیز تا پایان امسال، به دیتاسنتر ابری تجهیز شوند.

در این مراسم که با حضور وزیر ارتباطات و معاونان این وزارتخانه برگزار شد، محمدجواد آذری جهرمی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، مخابرات ایران را مهمترین حلقه زنجیره ارزش شبکه ملی اطلاعات دانست و گفت: آغاز پایش یکپارچه مدیریت منابع و متمرکز کیفیت شبکه مخابرات ایران، از جمله اقدامات صورت گرفته در این زمینه است.

وی با بیان اینکه اکنون مدیریت عقب ماندگی های شبکه مخابرات به صورت کامل قابل پایش است و توان برنامه ریزی برای حل مشکلات فراهم شده، ادامه داد: تغییر کاربری مراکز سنتی مخابراتی به مرکز داده اتفاق مهمی است که در راستای رسیدن به اهداف شبکه ملی اطلاعات محقق شده است.

معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: به مدیرعامل مخابرات پیشنهاد شد شاخصهای کیفی پایش شده در شبکه مخابراتی کشور منتشر شود تا وضعیت توسعه شبکه برای مردم هم قابل رصد باشد.

در این مراسم فریدون قاسم زاده عضو هیات علمی دانشگاه شریف و مدیرعامل شرکت دانش بنیان، بازار دیتاسنتر در جهان را ۴۰۰ میلیارد دلار برآورد کرد که با توجه به سهم یک درصد ایران از جمعیت جهان، این بازار برای ایران باید ۴ میلیارد دلار باشد و گفت: اما بررسی ها نشان می دهد که بازار دیتاسنتر در کشور به حدود ۵۰ میلیارد تومان هم نمی رسد.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد دیتاسنترهای داخلی در کشور با تجهیزات ایرانی و ۱۰۰ درصد به صورت پیمانکاری داخلی در حال انجام است، تاکید کرد: برای رسیدن به دیتاسنترهایی در حد آمازون و گوگل در حال برنامه ریزی هستیم اما رسیدن به این میزان ظرفیت نیازمند سرمایه گذاری و حمایت همه جانبه دولت دارد.

قاسم زاده عدم برخورداری از معافیت مالیاتی و نبود مجوز فعالیت برای دیتاسنترها را از جمله مشکلات این بخش عنوان کرد و از وزیر ارتباطات درخواست کرد تا برای کاهش تعرفه برق صنعتی مورد مصرف دیتاسنترها با وزارت نیرو، وارد مذاکره شود.

منبع : مهر

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *