جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


دسترسی کره شمالی به 28 سایت

حتما با این شرایط مواجه شده‌اید که تنوع بیشتر موجب تصمیم گیری سخت‌تر شده باشد و به نظر می‌رسد دولت کره شمالی برای جلوگیری از بروز این مشکل برای کاربران خود، تنوع وب سایت‌های اینترنتی را به حداقل رسانده است.

دسترسی کره شمالی ها به 28 سایت

کره شمالی برای جهانیان مانند یک جعبه بسته است و حتی یکی از کاربردی ترین ابزارهای ارتباط جمعی یعنی اینترنت برای افرادی که خارج از مرزهای این کشور زندگی می‌کنند، غیر قابل دسترسی است. اما ظاهرا کره شمالی یک اشتباه فاحش کرده است و به واسطه همین اشتباه، کاراگاهان اینترنتی موفق شده اند به اطلاعات مهمی درباره وب سایت‌های قابل دسترس در سرورهای این کشور دست پیدا کنند. این اطلاعات شامل فهرستی از وب‌سایت هایی می‌شود که در دامنه رسمی کره یعنی kp. ثبت شده‌اند. تا پیش از این اطلاعات بسیار کمی درباره عادات وب گردی شهروندان کره شمالی در دست بود اما اکنون فهرستی از سایت‌های ثبت شده در این کشور که تنها شامل 28 وب سایت است منتشر شده است.

اوایل هفته جاری یکی از سرورهای سطح بالای کره شمالی امکان انتقال‌های جهانی (Domain Name System) را فراهم می کرد. به این ترتیب تمامی افرادی که درخواست انتقال محدوده جغرافیایی به سرور ns2.kptc.kp این کشور را انجام می دادند می‌توانستند به یک کپی از داده‌های DNS سطح بالای کره شمالی دسترسی داشته باشند.

 

محتوای برخی از وب سایت‌های کره شمالی از نام آنها  قابل تشخیص است. برای مثال سایت Cooks.org.kp دستورهای آشپزی را در اختیار شهروندان کره قرار می‌دهد. اما برخی دیگر از سایت‌ها محتوای نامشخصی دارند، برای مثال وب سایت friend.com.kp نوعی شبکه اجتماعی به نظر می‌رسد.

 

با وجود تمامی این محدودیت‌ها، سرورهای کره شمالی چندان با ثبات نیستند. کل اینترنت این کشور در اواخر سال 2014 آفلاین شد و تحقیقات اولیه نشان داد که این اتفاق به دلیل یک حمله DDoS رخ داده است.

 

در هر حال جمعیت 24 میلیون نفری کره شمالی مشکلات بسیار بیشتری از محتوای محدود اینترنتی دارند، برای مثال سوء تغذیه، فساد دولتی و نقض حقوق بشر.

منبع تک شات

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
    خیلی بدبدمعمولیخوبخیلی خوب (لطفا رای بدید)
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *