جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


جایزه 15 هزار دلاری ناسا برای بهینه سازی کد منبع برنامه FUN3D

ناسا به تازگی از جوامع علمی سرتاسر دنیا درخواست کمک کرده تا نرم افزار FUN3D که برای شبیه سازی دینامیک سیالات به کار می رود را بهبود بخشند. این سیستم در مجموعه آژانس فضایی و شرکت های دیگری همچون بوئینگ و لاکهید به منظور توسعه و بهینه سازی وسایل نقلیه و موتورهای فضایی استفاده می شود.

جایزه 15 هزار دلاری ناسا

پروژه اصلی FUN3D به دهه 1980 میلادی باز می گردد و طی دهه های پس از آن همواره در حال توسعه بوده، اما ناسا اکنون برای بهینه سازی کد منبع آن به کمک نیاز دارد. دو فرد یا گروهی که بیشترین نقش را در بهینه سازی این کد و ارتقاء آن ایفا نمایند، به ترتیب 15000 و 10000 دلار جایزه دریافت خواهند کرد، ضمن اینکه جوایز دیگری هم برای راهکارهای بهینه سازی عمومی در نظر گرفته شده است.

هسته اصلی برنامه FUN3D به زبان فورترن نوشته شده که در حال حاضر چندان محبوب نیست
البته در این میان دو عامل محدود کننده نیز وجود دارند. اول اینکه FUN3D فقط در خاک ایالات متحده به صورت آزاد عرضه می شود و به صورت رسمی در دیگر مناطق جهان در دسترس نخواهد بود. مسئله دوم هم این است که بخش اصلی و هسته FUN3D با استفاده از زبان برنامه نویسی فورترن (Fortran) نوشته شده، زبانی که در دهه 1950 میلادی توسعه یافته و اگرچه هنوز هم مورد توجه دانشمندان قدیمی قرار دارد، اما در بین برنامه نویسان حرفه ای چندان مرسوم نیست.

ناسا امیدوار است با این مشوق های مالی بتواند سرعت عملکرد برنامه را بین 10 تا 1000 برابر بهبود بخشد، که البته کمی بلندپروازانه به نظر می رسد، چون فردی که در حوزه ریاضیات و برنامه نویسی فورترن از دانشمندان ناسا برتر باشد، احتمالاً همین حالا شغل بسیار پردرآمدی داشته و مبالغ بالاتری را برای مشارکت در این پروژه طلب خواهد نمود.

منبع : دیجیاتو

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *