جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


جاده های ذوب کننده برف و یخ !

استفاده از نمک، شن و یا سنگ‌ریزه، راهکارهای سنتی برای بهبود وضعیت جاده‌های برفی و یخ زده به حساب می‌آیند اما با بهره‌گیری محققان از راهکاری جدید احتمالا به زودی شاهد حذف کامل این روند و جایگزینی آن با راه‌حل‌های جدید خواهیم بود.

جاده های ذوب کننده برف و یخ !

بر اساس تحقیقات جدید منتشر شده در مجله ACS، محققان موفق به تولید ماده‌ای شده‌اند که در صورت استفاده از آن در ساخت جاده‌ها، فرایند از بین بردن یخ جاده‌ها را به‌طور خودکار انجام خواهد داد.

Seda Kizilel و همکاران او، تحقیق در این زمینه را با در نظر گرفتن اثرات فرمت پتاسیم نمک آغاز کردند و پس از این، فرایند ترکیب با استایرن-بوتادین را پیاده‌سازی کردند. در نهایت هم این ترکیب به قیر (به عنوان یکی از مولفه‌های اصلی آسفالت) اضافه شد.

محصول نهایی کاملا پایدار بوده و ساختاری مانند قیر بدون تغییر دارد. این ترکیب به طور چشم‌گیری فرایند تشکیل یخ بر روی سطح جاده را در محیط آزمایشگاهی به تاخیر انداخت. در محیط آزمایشگاهی برای مدتی نزدیک به دو ماه، نمک‌های از بین‌برنده یخ، از آسفالت تولیدی آزاد شدند اما با توجه به اینکه در نمونه تجاری، این ترکیب پلیمری به‌طور همگون‌تری در میان آسفالت توزیع خواهد شد، نتیجه کار می‌تواند به‌مراتب بهتر باشد.

با توجه به حرکت کامیون‌ها و خودروها بر روی آسفالت و خرده‌شدن سطوح رویی، این نمک می‌تواند برای سال‌های سال، عملکرد قابل قبولی داشته باشد. با توجه به سرمایه‌گذاری پالایشگاه‌های نفت ترکیه بر روی این محصول باید منتظر ماند و دید چه زمانی تولید نهایی روانه بازار خواهد شد.

منبع ای تی ایران

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *