جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


بروز رسانی اندروید لازم است؟

آیا لازم است نسخه فعلی اندروید خود را به‌روزرسانی کنیم؟ به عبارتی دیگر آیا باید همیشه آخرین نسخه اندروید را در گوشی اندرویدی خود داشته باشیم؟

بروز رسانی اندروید لازم است؟

در حقیقت آپگریدها (به‌روزرسانی‌ها) بسیار مهم هستند چرا که با افزودن قابلیت‌های جدید باعث بهبود عملکرد گوشی شده و همچنین با بالا بردن امنیت نرم‌افزار، از آن در مقابل تهدیدهای جدید محافظت می‌کند. بنابراین به‌روزرسانی اندروید به جدیدترین نسخه‌ای که به طور رسمی ‌منتشر شده، ایده، خوبی است.
اما مساله مهم اینجاست که نصب نسخه‌هایی که با توان سخت‌افزاری دستگاه شما تناسبی ندارند، ممکن است عملکرد گوشی را با مشکل مواجه کند. بنابراین قبل از نصب ورژن جدید از تناسب آن با توان سخت‌افزاری و سازگاری امکانات آن با دستگاه خود اطمینان حاصل کنید.
با این حال گاهی پس از ارتقای سیستم‌عامل اندروید، گوشی کارایی گذشته خود را از دست می‌دهد و دیگر به خوبی قبل کار نمی‌کند. در این گونه مواقع از ارتقای اندروید خود پشیمان نشوید چرا که همیشه مزایای به‌روزرسانی از معایب آن بیشتر است، به شرط این که نکاتی در این رابطه درنظر گرفته شود. برای بررسی بیشتر در ادامه این مطلب همراه ما باشید.
چرا گاهی پس از ارتقای نسخه اندروید، عملکرد گوشی با مشکل روبه‌رو می‌شود؟

 مشکلات اپلیکیشن‌ها 

معمولا پس ازآپگرید شدن اندروید، برخی اپلیکیشن‌ها با ورژن جدید کار نمی‌کنند، این برنامه‌ها که درنسخه قبلی بدون هیچ مشکلی قابل استفاده بودند، ممکن است با ورژن جدید هماهنگی کامل و صددر صد نداشته باشند و یا به عبارتی با آن ناسازگار باشند. به همین دلیل پس از ارتقای سیستم و نصب ورژن جدید، امکان استفاده از برخی از اپلیکیشن‌ها از بین می‌رود.
برای رفع این مشکل بهتر است اپلیکیشن‌های ناسازگار را حذف کنید و به جای آنها از نسخه‌های جدیدتر استفاده کنید، اما در نصب برنامه‌های جدید شتاب نکنید. پس از نصب هر برنامه مدتی به آن زمان دهید تا ازدرستی عملکرد آن اطمینان حاصل کنید، سپس اقدام به نصب برنامه بعدی کنید، در این صورت به راحتی می‌توانید اپلیکیشن‌‌های ناسازگار را شناسایی و آنها را حذف کنید.
گاهی پس از ارتقای سیستم‌عامل اندروید، برنامه‌هایی چون دفترچه تلفن، تقویم،Play Store و برخی برنامه‌های از قبل نصب شده، در هنگام اجرا، پیغام خطا می‌دهند و به درستی کار نمی‌کنند، دراین گونه مواقع بهترین کار، گرفتن پشتیبان از اطلاعات گوشی و بازگردان آن به حالت تنظیمات کارخانه یا همان Factory Reset است.

اشکالات موجود در نسخه جدید
نسخه‌های جدید سیستم‌عامل اندروید گوشی‌ها قبل از این که در دسترس کاربران قرار گیرند، تست می‌شوند و ایرادات احتمالی آنها برطرف می‌شوند. اما گاهی بعضی از اشکالات به مرور زمان و ضمن استفاده خود را نشان می‌دهند و باعث بروز اختلال در عملکرد گوشی می‌شوند.
در این گونه موارد معمولا کمپانی‌ها بسته به جدی بودن مشکل، در اولین فرصت در صدد رفع آن بر می‌آیند، لذا در این گونه مواقع بهتر است منتظر آپدیت جدید شرکت بمانیم، چرا که صرف نظراز ورژن جدید، پشیمانی و بازگشت به نسخه قدیمی ‌به این سادگی‌ها نیست.

Factory Reset نجاتمان می‌دهد؟
ولی آیا بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه، می‌تواند ما را به نسخه قبلی اندروید بازگرداند؟
وقتی سیستم‌عامل اندروید به ورژن جدید ارتقا یافت، به راحتی نمی‌توان آن را به نسخه قبلی بازگرداند. درحقیقت سیستم‌عامل طبق آخرین آپدیت نصب‌شده عمل می‌کند. در این صورت حتی اگر گوشی را Factory Reset کرده و آن را به حالت تنظیمات کارخانه بازگردانید، گوشی همچنان از سیستم‌عامل به‌روزرسانی‌شده استفاده خواهد کرد.
مثلا اگر سیستم‌عامل از اندروید 2.3 به اندروید 4.2 ارتقا داده شود پس از Factory Reset تمام اطلاعات موجود در گوشی از بین می‌رود اما سیستم‌عامل آپدیت شده که در اینجا اندروید 4.2 است همچنان پابرجا باقی می‌ماند.

راه بازگشت داریم؟
حال سوال اینجاست که آیا پس از آپدیت (به‌روزرسانی) امکان بازگشت به نسخه قبلی به طور کلی از بین می‌رود؟
از نظر فنی راه‌هایی برای بازگشت به نسخه قبلی وجود دارد که روت کردن یکی از آنهاست. با این کار امکان دسترسی به فایل‌های سیستمی ‌فراهم می‌شود و امکان نصب ورژن‌های قدیمی‌تر ایجاد می‌شود، اما از آن جا که این کار نیاز به دانش و تخصص فنی زیادی داشته و روت کردن گوشی‌های مختلف با هم متفاوت است، اگر اطلاعات فنی لازم را در اختیار ندارید، بهتر است قید این کار را بزنید.
به طور کلی روت‌کردن گوشی برای بازگشت به نسخه قبلی ایده خوبی نیست و نباید فراموش کرد که حرکت در دنیای تکنولوژی رو به جلو است و عقب‌گرد در آن مفهومی ‌ندارد. قابلیت‌های جدید، انتخاب‌های بیشتر، گزینه‌های جدید‌تر و سرعت بالاتر ارمغانی است که به‌روزرسانی نسخه‌های بالاتر با خود به همراه می‌آورد.
اما اگر فکر می‌کنید که نسخه قدیمی ‌در دستگاه شما بهتر کار می‌کرد و اکنون به‌روزرسانی مشکلاتی را برای شما ایجاد کرده، برای بازگرداندن همه چیز به حالت اول شتاب نکنید. گاهی اشکالات به وجود آمده با یک عیب‌یابی ساده، برطرف می‌شوند و نیازی به راه‌های پیچیده برای نصب نسخه قدیمی ‌نیست.
با این حال در بیشتر مواقع، نصب نسخه جدید به‌راحتی صورت می‌گیرد و با صرف زمان اندکی می‌توان بهترین نتیجه را گرفت، برای پرهیز از هرگونه مشکل بهتر است در هنگام ارتقا این موارد را در نظر داشته باشیم.
قبل از هر چیز اجازه دهید که ورژن جدید به طورکامل دانلود و نصب شود، در این صورت رفع مشکلات احتمالی آسانتر خواهد بود.

روش جلوگیری از بروز مشکلات
از آنجا که بیشتراختلالات در پروسه به‌روزرسانی اتفاق می‌افتد، بهتر است در این زمان، نکات زیر را در نظر بگیرید.
1- از اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنید
قبل از به‌روزرسانی از اطلاعات مهم روی گوشی خود، پشتیبان تهیه کنید و در جایی غیر از گوشی خود ذخیره کنید. این کار از آن جهت اهمیت دارد که گاهی نصب آپدیت‌های جدید باعث پاک شدن تمام یا قسمتی از اطلاعات موجود درگوشی می‌شود، اگرچه معمولا این اتفاق رخ نمی‌دهد اما بهتر است با این کار برای مواجهه با مشکلات احتمالی آماده باشید.
البته قبل از تهیه پشتیبان، پاک کردن اطلاعات غیرضروری از گوشی می‌تواند در بهبود عملکرد و افزایش سرعت آن موثر باشد.
2- زمان مناسبی را برای این کار انتخاب کنید
قبل از شروع، مطمئن شوید که زمان کافی برای کامل کردن پروسه را در اختیار دارید، هرگز این پروسه را نیمه‌تمام نگذارید، احتمالات را در نظر بگیرید و وقت کافی برای آن صرف کنید.
3- گوشی خود را شارژ کنید
هر علتی که پروسه دانلود و نصب را با مشکل روبه‌رو کند می‌تواند دردسرساز باشد، بنابراین در حین نصب به‌روزرسانی جدید از خاموش شدن گوشی جلوگیری کنید، برای این کار لازم است شارژ گوشی خود را چک کنید، بهتر است این میزان کمتر از هشتاد درصد نباشد. از وجود منابع جایگزین برای شارژ اطمینان حاصل کنید تا در مواقع ضروری بتوانید از آنها استفاده کنید. به طور کلی برای انجام بهترین آپدیت با صرف کمترین زمان، از کارهایی که ممکن است در کامل شدن این پروسه وقفه‌ای به وجود آورد؛ اجتناب کنید.

نتیجه‌گیری
اگر به‌روز‌رسانی (آپگرید) مناسب گوشی شما به طور رسمی ‌منتشر شد، در ارتقای اندروید خود شک نکنید و اگر از گوشی قدیمی‌تر استفاده می‌کنید برای گرفتن نسخه مربوط به گوشی خود، منتظر اعلام کمپانی بمانید و از روت‌کردن گوشی برای نصب ورژن‌های بالاتر استفاده نکنید چرا که با این کار توازن بین سخت‌افزار و نرم‌افزار از بین می‌رود و همچنین روت‌کردن سبب خارج شدن گوشی از گارانتی می‌شود.
اگر پس از ارتقای سیستم‌عامل اندروید، با مشکل رو‌به‌رو شدید، جای نگرانی نیست. راه‌حل مشکل بسیار ساده است. ابتدا اپلیکیشن یا اپلیکیشن‌های مشکل‌ساز را پیدا کرده، آنها را پاک کنید. در صورتی که حذف اپلیکیشن‌ها مشکل را برطرف نکرد پس از پشتیبان‌گیری از اطلاعات، گوشی خود را به حالت تنظیمات کارخانه بازگردانید. در نصب مجدد اپلیکیشن‌ها دقت کنید و از سازگاری آن با سیستم‌عامل خود اطمینان حاصل کنید تا دوباره دچار مشکل نشوید. ترجیحا برنامه‌ها را یک‌به‌یک و با در نظر گرفتن فاصله زمانی مناسب نصب کنید تا بدافزارها را به راحتی شناسایی کنید.

منبع:عصرارتباط

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *