جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


با مخترع مونوپاد آشنا شوید

ممکن است تصور کنید دسته‌های عکاسی سلفی معروف به “مونوپاد” تنها چند سال است که روانه بازار شده‌اند اما یک ژاپنی بنام هیروشی اوئدا در واقع ۳۰ سال پیش این وسیله را اختراع کرده است.

با مخترع مونوپاد آشنا شوید

 ایده ساخت این دسته عکاسی زمانیکه اوئدا به همراه خانواده‌اش برای تعطیلات به فرانسه رفته بود به ذهن وی می‌رسد.

در فرانسه زمانیکه وی از یک پسر بچه درخواست می‌کند که از او و همسرش یک عکس بیندازد، پسربچه دوربین را برداشته و فرار می‌کند.

شبکه خبری بی‌بی‌سی در گزارشی نحوه اختراع این مونوپاد اولیه توسط اوئدا را که سابقا برای شرکت سازنده دوربین‌های عکاسی مینولتا کار میکرد، شرح داده است.

وی با اعتقاد به این موضوع که این وسیله در جهان فراگیر خواهد شد آن را در سال ۱۹۸۳ به اداره ثبت اختراعات آمریکا ارائه داد.

تنها تفاوت مونوپاد اوئدا با مونوپادهای امروزی در فناوری دوربین‌های آن روزها و امروز بوده است بطوریکه دوربین‌های فیلمی آن زمان برخلاف گوشی‌های هوشمند امروزی هیچ نمایشگری برای نشان دادن تصویر افراد نداشتند و بنابراین اوئدا برای حل این مشکل از یک آینه در کنار کوچک در کنار لنز دوربین استفاده کرده بود.

با مخترع مونوپاد آشنا شوید2

اما زمانیکه شرکت مینولتا در دهه ۱۹۸۰ این دسته عکاسی را در ژاپن عرضه کرد با توفیق چندانی مواجه نشد و مردم از آن استقبال نکردند.

با این حال این موضوع باعث نشد که اوئدا با این وسیله از خود و خانواده‌اش عکس نگیرد.

ثبت اختراع دسته عکاسی اختراع شده توسط اوئدا در سال ۲۰۰۳ منقضی شد و چهار سال پس از آن آیفون بازار تلفن‌های هوشمند را تسخیر کرد و ۱۰ سال بعد دسته‌های مونوپاد در اماکن گردشگری و تفریحی سراسر جهان به وفور در دست مردم دیده شد.

این وسیله آنقدر محبوب شده که برخی امکان نظیر موزه‌ها و استادیوم‌های ورزشی به دلایل امنیتی استفاده از آن را در این مکان‌ها ممنوع کرده‌اند.

اوئدا از شکست خوردن طرح و اختراعش در آن زمان و محبوبیت این وسیله در این روزها ناراحت نیست.

با مخترع مونوپاد آشنا شوید3

وی به بی‌بی‌سی گفت: ایده من خیلی زود ارائه شد اما این تنها یکی از ایده‌هایی است که زودتر از زمانی که باید ارائه شدند. آن زمان برای ارائه این وسیله خیلی زود بود.

 

منبع: ایسنا

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *