جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


باتری حاوی ماده آتش خاموش کن

محققان باتری‌ جدیدی حاوی ماده آتش‌خاموش‌کن طراحی کرده‌اند که در صورت داغ شدن باتری، این ماده فعال می‌شود.

باتری همراه ماده آتش خاموش کن

در روشی که این محققان ابداع کرده‌اند، تری‌فنیل فسفات (TPP) که یک ماده بازدارنده آتش است، درون پوسته‌ای در ماده الکترولیت باتری لیتیوم-یون قرار می‌گیرد. هنگامی که دمای باتری تا 150 درجه سانتی‌گراد بالا رود، پوسته درون باتری ذوب می‌شود و ماده آتش‌خاموش‌کن را آزاد می‌کند.


در مرحله آزمایشی و تست‌هایی که این محققان روی باتری لیتیوم-یون انجام داده‌اند، آتش در عرض 0.4 ثانیه خاموش شده است.
باتری‌های لیتیوم-یون در بسیاری از ابزارهای الکترونیک مانند گوشی موبایل و دوربین دیجیتال کاربرد دارند، اما همچنین احتمال آتش‌سوزی در آنها بسیار بالاست.
اگر باتری‌ لیتیوم-یون سریع شارژ شود، یا ایرادهای جزئی در مرحله ساخت داشته باشد، اتصال کوتاه داخل باتری ممکن است منجر به آتش‌سوزی شود.
انجمن ملی ایمنی حمل و نقل در آمریکا، در اوایل سال 2016، باتری‌های لیتیوم-یون را ‘منبع آتش‌سوزی و انفجار’ توصیف کرد و در مورد بارگیری این باتری‌ها در هواپیماها هشدار داد.
با اینکه شرکت سامسونگ هنوز نتایج تحقیقات خود در مورد عامل آتش‌سوزی گوشی‌های هوشمند گالاکسی نوت 7 این شرکت را منتشر نکرده است، گزارش‌ها حاکی از آن است که باتری این گوشی‌ها باعث آتش‌سوزی بوده است. با این حال شرکت سامسونگ این نتیجه را تایید نکرده است.
تکنولوژی باتری‌ها به اندازه ابزارهایی که از این باتری‌ها استفاده می‌کنند پیشرفت نکرده و این یکی از دلایلی است که رشد گوشی‌های هوشمند و دیگر ابزارها را کند می‌کند.

منبع ای سی تی پرس

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *