جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


اینتل و تراشه هایی با طراحی ARM

شرکت اینتل اعلام کرد به زودی یکی از کارخانه های آن، تولید تراشه های گوشی هوشمند را بر اساس طراحی شرکت انگلیسی ARM آغاز می کند.

اینتل و تراشه هایی با طراحی ARM


معمولا دو شرکت اینتل و ARM به عنوان دو رقیب شناخته می شوند. معماری x86 شرکت اینتل، بخش کامپیوترهای شخصی را تحت تسلط خود دارد؛ در حالی که تراشه های مبتنی بر طراحی ARM در اغلب گوشی های هوشمند و تبلت ها مورد استفاده قرار می گیرند.
شرکت اینتل در حدود سه سال قبل تولید تراشه ها را برای سایر شرکت های تولید کننده تراشه آغاز کرد. این شرکت محصولاتی را برای یک شرکت موسوم به Altera تولید می کرد که در برخی از آن ها از طراحی ARM استفاده شده بود. سال گذشته اینتل Altera را تملک کرد، اما اخیرا روابط عمیق تری بین اینتل و ARM برقرار شده است.
شرکت ARM محصولات فیزیکی تولید نمی کند اما مجوز استفاده از طرح های صنعتی و اختراعات خود را در اختیار سایر شرکت ها می گذارد.
اکنون مشتریان شرکت اینتل می توانند از توانایی این شرکت در تولید ترانزیستورهای 10 نانومتری و طراحی های بسیار پیشرفته ARM به طور همزمان بهره مند شوند.
همکاری دو شرکت چالش جدیدی را پیش روی شرکت های سامسونگ، GlobalFoundries و شرکت تایوانی TSMC که در حال حاضر بخش عمده پردازنده های مبتنی بر طراحی ARM را تولید می کنند، قرار داده است.
این همکاری در پی صرفنظر اینتل از تولید تراشه های Atom که به طور خاص برای گوشی های هوشمند توسط این شرکت طراحی شده بود و همچنین پیشنهاد 24 میلیارد دلاری شرکت ژاپنی Softbank برای خرید ARM آغاز شده است.
شرکت ال جی به عنوان اولین مشتری اینتل، تمایل خود را برای استفاده از نسل جدید تراشه های اینتل اعلام کرده است.

منبع ایرنا

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *