جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


بهداشت و درمان، صنعت سودآور استارتاپ های مدرن

باوجود گسترش بیمه‌های پزشکی و درمانی، صنعت بهداشت یکی از پربازده‌ترین عرصه‌های تجاری دنیا است.

 

منظور از کسب‌وکار فعال در زمینه‌ی بهداشت و درمان، لزوماً بیمه‌ی درمان و سلامت نیست. با وسعت گرفتن دامنه‌ی صنعت داروسازی و فعالیت چشمگیر شرکت‌های چندملیتی، در حال حاضر صنعت جهانی بهداشت و درمان بیش از ۳۰۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد و مجموعه‌ای از استارتاپ‌های نوین بیوتکنولوژی، مراقبت‌های پیشگیرانه و برنامه‌های سلامتی را شامل می‌شود. در کنار خدمات متداول، علاقه‌ی زنان باردار به مراجعه به ماماهای مستقل بیشتر شده و کار درمانگران حرفه‌ای ماساژ هم رونق گرفته است.

تغییرات اقتصادی و فناوری‌های پیشرفته پزشکی زمینه را برای ورود استارتاپ‌های جدید به این صنعت فراهم کرده‌اند. بعلاوه از آنجا که مردم همیشه در پی راهی برای کم کردن هزینه‌های خود هستند، تنوع خدمات پزشکی با قیمت‌های مختلف را مورد استقبال قرار می‌دهند.

اگر طبق پیش‌بینی‌های کارشناسان شرایط اقتصادی بهبود پیدا کند، مصرف‌کنندگان پول بیشتری برای بهداشت و رفاه خود خرج خواهند کرد که این موضوع هم به نفع متقاضیان است و هم به نفع عرضه‌کنندگان.

تقاضای بادوام
در چند سال اخیر، دولت‌های مطرح دنیا تلاش کرده‌اند بیمه‌های سلامت و درمان را در دسترس همه‌ی مردم قرار دهند و بعلاوه بر حمایت از قشر پایین کم‌درآمد تأکید دارند. با این‌ حال در صنعت بهداشت، ما همیشه با نمودار صعودی تقاضا مواجهیم. بازار این خدمات بازار باثباتی است: مردم همیشه مریض می‌شوند و سرویس‌های پیشگیری و درمان، نیازهای ضروری خانوارها هستند. به همین دلیل، با وجود اینکه دولت هزینه‌های درمانی را تا حد زیادی تقلیل داده است، بازهم به ازای هر میزان عرضه‌ی خدمات بهداشتی، بازار این صنعت از تعادل خارج نمی‌شود.

در سال جدید، اقتصاد جهانی پزشکی تمرکز خود را بر ارائه‌ی یک مدل مصرف‌کننده محور گذاشته و تأکید کرده است که مصرف‌کنندگان باید به ازای پولی که خرج می‌کنند، حق انتخاب بیشتری داشته باشند. حق انتخاب بیشتر یعنی نیاز به تنوع بیشتر. به نظر می‌آید حالا مناسب‌ترین زمان برای ورود کسب‌وکارهای کوچک جدیدی است که کارآفرینان آن‌ها، ایده‌های بهتر و هوشمندانه‌تری در رفع نیازهای مصرفی مردم دارند.

نوآوری‌های بزرگ
سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶، بهترین سال‌های بازدهی شرکت‌های بیوتکنولوژی بوده‌اند. برای مثال شرکت صنعتی خمیردندان Livionex، محصول جدیدی عرضه کرد که ارتباط بین پلاک و جرم را با دندان در سطح مولکولی می‌شکند. آن‌ها با عرضه‌ی این محصول جدید، علاوه بر اینکه سیستم مراقبت و بهداشت دهان و دندان را متحول کردند، در طول یک سال درآمد خود را ۳ میلیون دلار افزایش دادند.

مثال دیگر، گروه مشاوره و بهداشت روان ساوارین است که خدماتی برای بستری کردن بیماران روحی عرضه می‌کند. این مرکز بهداشتی که کار خود را تنها با شش تخت شروع کرده بود و عمده‌ی درآمد خود را از فراهم کردن امکانات برای سایر بنگاه‌های بهداشتی به دست می‌آورد، توانست با استفاده‌ی خلاق از داده‌های آی تی، خودش را به لیست سریع‌ترین و پربازده‌ترین استارتاپ‌های آمریکا برساند. یک‌پنجم مردم از بیماری‌های روحی رنج می‌برند و فراهم آوردن محیطی امن که مشتریان به آن اعتماد داشته باشند و امکانات رفاهی خوبی هم داشته باشد، همیشه مورد نیاز است. گروه ساوارین در طول سه سال ۷۲۱ درصد توسعه یافت.

مردم به رژیم های غذایی سالم و برنامه‌های پیشگیری نیاز دارند
یک ایده‌ی عالی برای ورود به صنعت بهداشت و درمان، این است که خدمات پیشگیری از بیماری‌ها به مردم ارائه کنید. مردم چه بیمه باشند و چه نباشند، از هزینه‌هایی که به پزشکان پرداخت می‌کنند ناراضی هستند و البته کسی دوست ندارد بیمار شود. استارتاپ‌هایی نظیر HealthyOut که برنامه‌های رژیم غذایی سالم را فراهم می‌کنند و به مردم کمک می‌کنند در تصمیم‌گیری خود برای انتخاب مواد غذایی هوشمندانه‌تر عمل کنند، حتی بدون بازاریابی وسیع به موفقیت می‌رسند.

مؤسسات آموزش و تمرین یوگا، مثال خوب دیگری در این زمینه هستند که در چهار سال گذشته ۶ میلیارد دلار افزایش درآمد جهانی داشته‌اند. به‌طور کلی محبوبیت خدمات بهداشتی و سلامتی غیر پزشکی به‌شدت رو به افزایش است و پس‌ از آن، صنایع درمانی مستقلی مثل طب سوزنی کم‌کم سهم بیشتری از بازار رفاه را از آن خود می‌کنند.

تقاضای رو به رشد خدمات پیشگیری از بیماری‌ها، فرصت خوبی برای ورود شرکت‌های تجاری کوچک به این عرصه فراهم کرده است. بااین‌حال بهتر است قبل از اینکه برای شرکت خود چشم‌انداز خاصی تعریف کنید، برآوردی از نیازها و تقاضای مشتریان داشته باشید.

نیازی به بازاریابی گسترده ندارید
خدمات بهداشت و درمان، فروشی تضمین‌شده دارند. اگر شرکت شما خدمات جدید و نوآوری‌های باکیفیت ارائه می‌کند، نیازی ندارید برای جلب‌توجه نسل جوان به محصولات خود، بازاریابی پرهزینه‌ای داشته باشید. درحالی‌که صنایعی مثل مد و لباس، انرژی و هزینه‌ی زیادی صرف بازاریابی دیجیتال می‌کنند، در صنعت بهداشت و سلامت، کافی است شما بتوانید به نیازها و علاقه‌مندی‌های مردم پی ببرید و محصولات و خدماتی تولید کنید که پاسخگوی این نیازها باشند.

 

منبع : زومیت

جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *