جهت ورود به تالار گفتمان سایت کلیک کنید


اتوبوس های بدون راننده

شرکت مرسدس اتوبوس بدون راننده‌ای ساخته که به طور آزمایشی در شهر آمستردام هلند به کار گرفته شده است.
اتوبوس های بدون راننده این اتوبوس که اتوبوس آینده نام گرفته، از نظر ظاهری تفاوتی با سایر اتوبوس‌های شهری ندارد ولی در آن امکاناتی برای شارژ بی‌سیم گوشی، استراحت و حتی درازکشیدن سرنشینان، صحبت کوتاه با فردی که در جایگاه راننده نشسته و …. در نظر گرفته شده است.

مرسدس از چند سال قبل تلاش برای طراحی اتوبوس‌های بدون نیاز به راننده را آغاز کرده تا از خستگی رانندگان بکاهد. این اتوبوس‌ها تنها برای رانندگی خودکار در مسیر بزرگراه‌ها قابل استفاده هستند و نمی‌توان از انها در مسیرهای پرپیچ و خم و جاده‌های باریک استفاده کرد.

این اتوبوس‌ها می‌توانند با چراغ‌های راهنمایی و رانندگی ارتباط بی‌سیم برقرار کنند تا بدون اتکا به هوش مصنوعی از سبز و قرمز شدن آنها مطلع شوند. بر روی این اتوبوس ۱۲ دوربین نصب شده که وظیفه اسکن کردن محیط اطراف برای شناسایی موانع و عابرین پیاده را بر عهده دارند.

حسگرهای این اتوبوس‌ها هم برای نقشه‌خوانی، موقعیت‌یابی و کنترل خطرات احتمالی در مسیرهای گوناگون قابل استفاده هستند. اتوبوس مرسدس با موفقیت یک مسیر ۱۲ مایلی را در اطراف شهر امستردام طی کرده که شامل یک فرودگاه، خط ویژه اتوبوس، محیط پرترافیک شهری و یک تونل بوده است.

منبع فارس

  • امتیاز شما به این مقاله ؟
  • جهت تبادل گفتگو و حل مشکلات در باره این موضوع , کلیک کنید

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *